StoryEditor

M5 - nowy model Kubota

Na rynku dostępne są już nowe modele ciągników Kubota serii M5. Zastępują one znane traktory 8560 i 9960.
30.05.2017., 14:05h

Seria nowych ciągników składa się z dwóch modeli: M5091 (moc znamionowa 95 KM) i M 5111 (moc znamionowa 113 KM). Nowe, czterocylindrowe silniki spełniają normę emisji spalin Stage IV Final dzięki zastosowaniu filtra cząstek stałych i katalizatora SCR. Nowe modele Kubota wyróżniają się tym, że zarówno DPF i katalizator SCR umieszczone są pod maską, a nie przy wydechu jak w większości ciągników z katalizatorem SCR. 

Przekładnia ma trzy zakresy, 6 biegów i jednostopniowy wzmacniacz momentu obrotowego. Daje to 36 biegów do przodu i do tyłu. Rewers obsługiwany jest elektrohydraulicznie dźwignią przy kierownicy. W standardzie oferowane są dwie prędkości WOM 540 i 540E. W opcji można wybrać wariant 540 i 1000 obr./min. 

Układ hydrauliczny zasilany jest zębatą pompą o wydatku 64 l/min. W standardzie są dwie dwukierunkowe sekcje rozdzielacza hydraulicznego, maksymalnie możnazamontować 4 sekcje. Udźwig tylnego TUZ wynosi 4100 kg. Przedni TUZ i WOM oferowane są w wyposażeniu dodatkowym. 

W przednim moście zastosowano przekładnie kątowe, dzięki którym ciągnik jest zwrotny. Kubota informuje, że promień zawracania nowych modeli M5 wynosi 4,2 m. Nowe ciągniki wyróżniająsięzwiększonym prześwitem. Jest to możliwedzięki specjalnej konstrukcji miski olejowej silnika. Jej kształt pozwala na uniesienie wału napędowego przedniej osi. 

 

Ciągniki wyróżniająsięniewielką masą, wynosi ona 3420 kg. Dzięki temu, nowe ciągniki Kubota nadają sięprzede wszystkim do prac pielęgnacyjnych z rozsiewaczem i opryskiwaczem. Ich niewielka masa, to także atut podczas pracy na użytkach zielonych

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 07:57