StoryEditor

Nowe ciągniki Kubota

Pod koniec października Kubota pokazała we Francji nowe ciągniki serii M5001.
04.11.2016., 10:11h

Nowa seria to dwa modele: M5091 (95 KM) oraz M5111 (113 KM). Wyposażono je w czterocylindrowe silnik V3800 z turbodoładowaniem. Warto dodać, że nowe modele to następcy znanych wersji M8560 i M9960, które bazują na prostych rozwiązaniach i intuicyjności obsługi. Dzięki możliwości korzystania z ISOBUS seria M5001 oferuje więcej możliwości w stosunku do poprzedniej wersji. 

Kompaktowa budowa, zwrotność i poprawiona widoczność dzięki nowej kabinie (Ultra Grand Cab II) ułatwia pracę z ładowaczem czołowym. Pomocny jest szyberdach z przesuwną osłoną przeciwsłoneczną. W przypadku prac z narzędziami napędzanymi przez WOM można zaprogramować dwie prędkości silnika. Poza tym jest system zarządzania pracą silnika Work Cruise, co pozwala utrzymać obroty na stałym poziomie nawet przy zmiennym obciążeniu. 

W pełni zsynchronizowana przekładnia z sześcioma przełożeniami podstawowymi, trzema zakresami reduktora i wzmacniaczem momentu obrotowego Hi-Lo na każdym biegu oferuje 36 przełożeń. Traktor może osiągnąć maksymalną prędkość jazdy przy obniżonych obrotach silnika (40-Eco). Dźwignia elektrohydraulicznego rewersu bezsprzęgłowego znajduje się przy kierownicy.

Kubota zaprojektowała też ładowacz czołowy LA1854 do współpracy z ciągnikami serii M5001. Dla bezpieczeństwa ładowacz ma zamki hydrauliczne zapobiegające opadaniu, gdy w układzie awaryjnie spadnie ciśnienia. Sprzęt ma multizłącze, co ułatwia podłączenie do ciągnika. Poza tym ładowacz wyposażony jest w system amortyzowania wstrząsów KSR (Kubota Shockless Ride).
oprac. jj

Fot. firmowe

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 09:02