StoryEditor

Przegląd siewnika punktowego przed sezonem od A do Z

Pierwsze miesiące roku to odpowiedni czas na przygotowanie siewnika punktowego przed sezonem. Podpowiadamy Wam, co należy skontrolować, wymienić i wyczyścić, aby maszyna była w pełni sprawna i pracowała niezawodnie.
11.02.2024., 10:30h

Na wstępie warto wspomnieć, że siewnik odpowiednio przygotowany do garażowania po zakończonym siewie kukurydzy znacznie ułatwia przygotowanie do sezonu. Łatwiej wtedy dostrzec drobne mankamenty, które najczęściej można usunąć niewielkim nakładem pracy. Mimo to w czasie przeglądu warto mieć pod ręką kompresor i usunąć nadmiar kurzu z siewnika. Przed rozłożeniem maszyny należy sprawdzić, czy wszystkie przewody elektryczne, przewody nawozowe i podciśnieniowe/nadciśnieniowe są na swoim miejscu, aby ich nie uszkodzić. W siewnikach z hydraulicznie regulowanym rozstawem sekcji trzeba sprawdzić, czy na elementach ramy, po których przemieszczają się ślizgi poszczególnych wózków nie ma korozji. Oczywiście, wszystkie prace najlepiej wykonywać w rozstawie 75 cm.

image

W siewniku Väderstad Tempo tablet pomocny jest w diagnostyce układów elektrycznych.

FOTO:

Elementy robocze w siewniku punktowym

Pierwszy punkt to kontrola łożysk na wszystkich elementach pracujących w glebie. Wizualna kontrola siewnika powinna skupiać się na kondycji przewodów nawozowych, podciśnieniowych/nadciśnieniowych, kompletności wszystkich sprężyn w układach kół zamykających bruzdę nasienną itd. Kontrolę zużycia redlic talerzowych najlepiej rozpocząć od sekcji, które pracują w śladach ciągnika. Na tych sekcjach zużycie będzie najbardziej widoczne, szczególnie na redlicach nawozowych. Nie mogą być nadmiernie zużyte, ponieważ muszą podawać nawóz ok. 5 cm głębiej niż głębokość siewu.

Redlice talerzowe sekcji wysiewających powinny być w nienagannej kondycji. Muszą formować bruzdę nasienną w kształcie litery V. Gdy będą miałby zbyt małą średnicę, bruzda będzie miała kształt litery W. Wtedy nasiono nie będzie klinowało się bruździe, a po dociśnięciu go kołem dociskowym jest ryzyko, że nasiono nie będzie miało kontaktu z wilgotną glebą ze wszystkich stron. To bardzo ważne, zwłaszcza przy płytszym siewie.

Zobacz także: Ceny serwisu maszyn rolniczych: ile kosztują części, ile mechanik?

Stan zużycia talerzy redlic wysiewających najprościej ocenić tzw. testem wizytówkowym. Do jego przeprowadzenia można użyć dwóch wizytówek lub dwa fragmenty innego, nieco grubszego papieru np. tektury. Papier należy wsunąć od góry i od dołu pomiędzy talerze. Gdy papier będzie solidnie zaklinowany, należy zmierzyć odległość na obwodzie tarcz pomiędzy wizytówkami. Minimalna odległość to 4 cm. Gdy będzie mniejsza, trzeba odkręcić talerze. Z reguły na śrubach mocowania talerzy producenci stosują podkładki dystansowe. Gdy je zdemontujemy, talerze redlic zbliżą się do siebie. Koniecznie sprawdź instrukcję obsługi, producenci z reguły podają przy jakiej minimalnej średnicy należy wymienić tarcze redlicy na nowe.

image

Tylko ostre redliczki zapewniają odpowiedni kształt bruzdy nasiennej.

FOTO:

Po zdjęciu talerzy koniecznie sprawdź stan wahadłowo zawieszonej redliczki, która formuje łoże siewne dla nasion. Jej krawędzie powinny być ostre, gdy będą nadmiernie zużyte, nasiona nie będą klinować się w glebie. Może to przyczyniać się do przemieszczania nasion i nierównomiernego rozłożenia w rzędzie.

image

Test wizytówkowy pozwala ocenić zużycie talerzy redlic wysiewających.

FOTO:

Stan wszystkich przekładni

Kolejny punkt to kontrola napięcia łańcuchów we wszystkich przekładniach i rolek napinających. Na koniec warto przed sezonem nasmarować wszystkie łańcuchy preparatem w sprayu, który nie przyciąga kurzu.

Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 22:02