StoryEditor

Ursus - legendarna marka polskich ciągników - na sprzedaż! Ile za zakłady produkcyjne chce syndyk?

Śmiało można powiedzieć, że historia marki Ursus zatoczyła koło. Początki każdemu znanej firmy sięgają XIX wieku, niestety od 1893 r. firma (pod różnymi nazwami) kilkukrotnie upadała. Upadłość spółki Ursus S. A ogłoszono w 2021 roku, w ostatnich dniach podano do informacji cenę wywoławczą Ursus S. A oraz termin składania ofert.
26.01.2024., 13:56h

Legendarna polska marka Ursus na sprzedaż

Syndyk poinformował opinię publiczną, że legendarny Ursus zostanie sprzedany. Cenę wywoławczą ustalono na kwotę blisko 125 milionów złotych. Datę licytacji Ursusa wyznaczono na 14 marca br.

Niewątpliwie Ursus przyczynił się do rozwoju polskiego rolnictwa. Poczciwe „sześćdziesiątki” i "tzrydziestki"ciągle pracują na terenach naszego kraju i z pewnością posłużą jeszcze wielu rolnikom. Kto przejmie najbardziej rozpoznawalną polską markę ciągników? Okaże się już w marcu br.

Co dokładnie sprzedaje syndyk pod szyldem Ursusa?

Jak informuje KGS, przedmiotem konkursu ofert jest sprzedaż przedsiębiorstwa URSUS w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego – URSUS S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie zwanym dalej „przedsiębiorstwo URSUS” z wyłączeniem środków pieniężnych, jakie znajdują się w masie upadłości do dnia zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa URSUS (włącznie z tym dniem) oraz mających wpłynąć do masy upadłości URSUS należności z tytułu prowadzonej działalności URSUS, zafakturowanych w toku postępowania upadłościowego URSUS do dnia zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa URSUS (włącznie z tym dniem), jak również z wyłączeniem dokumentacji wytworzonej przez syndyka w toku postępowania upadłościowego URSUS.

Od armatury po traktory

Początki przedsiębiorstwa znanego obecnie jako Ursus sięgają XIX wieku. Wtedy grupa warszawskich  inżynierów oraz przedsiębiorców założyła „Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur” produkujące armaturę do przemysłu spożywczego.

Wraz z upływem lat zaczęto produkować silniki spalinowe, samochody, autobusy, motocykle, ciągniki,  a nawet lekkie czołgi (7 TP).

W 2007 roku firma osiągnęła kolejny kamień milowy debiutując na giełdzie papierów wartościowych. Archiwalne już notowania pokazują, jak dobrze momentami radziła sobie marka Ursus.

Początek końca Ursusa

Na przestrzeni lat, z różnych przyczyn zmieniano nazwę firmy produkującej ciągniki pod marką Ursus. 22 lipca 2011 roku zmieniono nazwę spółki na LZM2 Sp. z o.o. i śmiało można powiedzieć, że wtedy zaczął się „historyczny” początek końca wspaniałej historii. Sprzedano udziały spółki oraz znaki towarowe. Najwyraźniej na niewiele się to zdało ponieważ w 2021 roku sąd ogłosił upadłość Ursusa.

opr. bd

Źródło;profitechnika.pl

Bartłomiej Dróżdż
Autor Artykułu:Bartłomiej Dróżdż
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. kwiecień 2024 13:14