StoryEditor

Zetor Forterra ma już 20 lat

W tym roku mija 20 lat o wyprodukowania pierwszych egzemplarzy ciągników z serii Zetor Forterra. Sprawdź jak się zmieniły na przestrzeni lat.
08.05.2018., 23:05h
Był rok 1998, kiedy z linii montażowej fabryki w Brnie zjechał premierowy model ciągnika Forterra. Od tego czasu na polach w 55 krajach świata pracuje ponad 21,5 tys. tych traktorów. Zetor wyprodukował więc średnio ponad tysiąc ciągników tej serii rocznie!

Czy wiesz, że nazwa serii pochodzi od połączenia dwóch słów? Chodzi oczywiście o: FOR i TERRA (teren), czyli ciągnik przystosowany do trudnego terenu. Pierwsze Forterry oparto na ciągnikach z serii Unified III, których pierwsze prototypy pochodzą jeszcze z 1974 roku. Pierwotnie Forterra miała metalową maskę, którą w 2000 roku zastąpiono plastikową. Podobnie jak inne modele, Forterra była również nośnikiem wielu innowacji czeskiego producenta, m.in. w zakresie ograniczania emisji spalin od etapu Stage IIIA przez IIIB aż do obecnego etapu IV. W tym roku nowe wersje ciągników Forterra ciągnika: innowacje obejmują hamulce z hydroboosterem, a model HD jest nawet wyposażony w hamulce pneumatyczne, resorowaną przednią oś.

Swego rodzaju prezentem urodzinowym dla tego modelu są kolejne unowocześnienia wprowadzane przez producenta w tym roku. Nowa gama modeli Forterra wykorzystuje bardziej efektywne układy hamulcowe, a największą innowacją jest przekładnia ECO 40, która utrzymuje silnik (wersji Forterra HSX i HD) w optymalnych obrotach (1750 obr/min) przy wyższej prędkości (do 40 km/h). Dzięki temu ciągniki oszczędzają nawet do 18% koszty utrzymania – w zależności od wykonywanej działalności. Modele są dodatkowo wyposażone w nową deskę rozdzielczą i kabinę o podwyższonej szczelności.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć prezentującej, jak zmieniła się seria traktorów Zetor Forterra.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 09:35