StoryEditor

Wiceminister Nowak: Nie będzie zmian w ekoschematach w 2024 roku!

Rolnicy jeszcze nie wiedzą jakie będą stawki ekoschematów za 2023 rok, ale już wiedzą, że w zbliżającym się naborze wniosków za 2024 rok zmian w nich nie będzie. Poinformował o tym wiceminister rolnictwa Adam Nowak podczas spotkania z rolnikami w Pawłowiczkach na Opolszczyźnie.
30.01.2024., 23:17h

Wiceminister rolnictwa Adam Nowak pojawił się dziś na Opolszczyźnie na zaproszenie Izby Rolniczej w Opolu, aby porozmawiać z rolnikami o bieżących sprawach i palących problemach. Wiceszef MRiRW zawitał m. in. do Opola i do Pawłowiczek.

Kiedy wypłata ekoschematów za 2023 rok?

Wiceszef MRiRW odniósł się m.in. do tematu ekoschematów. Jeżeli chodzi o płatności za 2023 rok to prace w resorcie nad stawkami są na ukończeniu. Niebawem je poznamy w drodze publikacji rozporządzeń, ARiMR rozpocznie naliczanie płatności, wydawanie decyzji i na początku marca rolnicy powinni otrzymać pierwsze przelewy. Pisaliśmy o tym w szczegółach w artykule poniżej.

image

Kiedy wypłata Ekoschematów? Mamy NAJNOWSZE informacje! (TYLKO U NAS)

Nie będzie zmian w ekoschematach na 2024 rok

Natomiast jeżeli chodzi o ekoschematy za 2024 rok to tu informacje są gorsze.

- Muszę niestety powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie dokonać w ekoschenatach na 2024 rok żadnych zmian. Do nowego naboru wniosków pozostało 6 tygodni i zmienianie czegokolwiek teraz wprowadziło by jeszcze większy bałagan. Dlatego zasady przyznawania ekoschematów pozostaną takie same w tym roku, ale już po żniwach w lipcu i sierpniu, gdy będą zapadały decyzje o zasiewach na kolejny sezon będziemy wspólnie ustalać jakie zmiany trzeba wprowadzić i one wejdą w życie od 2025 roku - tłumaczył rolnikom wiceminister Nowak.

Rolnicy: Ekoschematy to jedno wielkie zło

Słowa ministra skomentował obecny na spotkaniu Tomasz Cichoń, przewodniczacy regionu kędzierzyńsko - kozielskiego Związku Śląskich Rolników.

- To wszystko i tak jest za późno. Ekoschematy to jedno wielkie zło dla rolników. Wymagają wielu prac biurokratycznych, niepotrzebnego planowania, dodatkowe kłopoty i obostrzenia. To działa na niekorzyść rolników, rolnictwa i przeszkadza w prowadzeniu normalnej produkcji rolniczej - mówi rolnik.

Tekst: Bartłomiej Czekała

Zdjęcia i montaż: dr Mariusz Drożdż

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 21:00