StoryEditor

Kiedy wypłata Ekoschematów? Mamy NAJNOWSZE informacje! (TYLKO U NAS)

Kilkudziesięciu przedstawicieli instytucji i firm z otoczenia rolnictwa oraz kilkuset rolników zawitało dziś do Opatówka k. Kalisza na inaugurację Wielkopolskich Forów Rolniczych organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Przy okazji spotkania padło wiele bardzo ważnych informacji, jak chociażby ta dotycząca wypłaty środków przeznaczonych na Ekoschematy, na które rolnicy czekają z niecierpliwością. Kiedy pieniądze trafią na konto?
29.01.2024., 13:20h

Podczas dzisiejszego Wielkopolskiego Forum Rolniczego w Opatówku dyskutowano o najważniejszych i najpilniejszych prolemach rolników, które wymagają natychmiastowego rozwiązania. W tej kwestii wypowiadał się prezes WIR Mieczysław Łuczak, prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, oraz Czesław Siekierski, minister rolnictwa. Z kolei o problamach rolników dotyczących braku opłacalności mówił  Andrzej Przepióra, ekspert WIR.

image

Protest rolników, pokłosiem najpilniejszych problemów: Wielkopolskie Forum Rolników w Opatówku. Są ważne informacje!

Rafał Sobczak: pierwsze przelewy z ekoschematów na początku marca

Swoją prezentację podczas inauguracji Wielkpolskiego Forum Rolniczego w Opatówku miał także Rafał Sobczak, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. 

 - ARiMR obsługuje płatności bezpośrednie na lata 2023 – 2027, Program Krajowego Planu Strategicznego 2023 – 2027, Krajowy Plan Odbudowy i wsparcie krajowe. W 2023 roku było tych wniosków bardzo wiele do obsługi, co powodowało pewne opóźnienia i zmiany terminów naborów. Dodatkowo mieliśmy problemy z aplikacją, co doprowadziło do drastycznej decyzji o zmianie firmy informatycznej, która go obsługiwała – mówił Rafał Sobczak.

image

Rafał Sobczak z WOR ARiMR podczas inauguracji Wielkopolskiego Forum Rolniczego w Opatówku.

FOTO: Czekała

Zapowiedział, że w tej chwili MRiRW analizuje wszystkie dane dotyczące liczby hektarów objętych ekoschematami i zapadnie wkrótce decyzja o stawkach.

 Będziemy mogli więc w lutym wydawać pierwsze decyzje i na początku marca powinny do rolników iść pierwsze przelewy. Decyzje o przyznaniu dopłat i ekoschematów musimy wydać do końca maja, a przelewy muszą być zrealizowane do końca czerwca br. – mówił przedstawiciel wielkopolskiej ARiMR.

Z kolei na temat wypłaty pomocy suszowej oraz korzystnych dla rolników zmian przeczytasz poniżej. 

image

Wypłata pomocy suszowej 2023: będą korzystne zmiany dla rolników i hodowców! (TYLKO U NAS)

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 06:19