StoryEditor

Wypłata pomocy suszowej 2023: będą korzystne zmiany dla rolników i hodowców! (TYLKO U NAS)

Kilkudziesięciu przedstawicieli instytucji i firm z otoczenia rolnictwa oraz kilkuset rolników zawitało dziś do Opatówka k. Kalisza na inaugurację Wielkopolskich Forów Rolniczych organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Przy okazji spotkania padło wiele bardzo ważnych informacji, jak chociażby ta dotycząca korzystnych zmian w przyznaniu pomocy suszowej za 2023 r.! Sprawdź szczegóły!
29.01.2024., 13:20h

Podczas dzisiejszego Wielkopolskiego Forum Rolniczego w Opatówku dyskutowano o najważniejszych i najpilniejszych prolemach rolników, które wymagają natychmiastowego rozwiązania. W tej kwestii wypowiadał się prezes WIR Mieczysław Łuczak, prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, oraz Czesław Siekierski, minister rolnictwa. Z kolei o problamach rolników dotyczących braku opłacalności mówił  Andrzej Przepióra, ekspert WIR.

image

Protest rolników, pokłosiem najpilniejszych problemów: Wielkopolskie Forum Rolników w Opatówku. Są ważne informacje!

Pomoc suszowa 2023: Ważne zmiany dla rolników!

Rafał Sobczak, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR podczas WFR w Opatówku wspomniał o przygotowywanym przez MRiRW oraz ARiMR naborze wniosków o przyznanie rolnikom pomocy suszowej za 2023 rok. Jego zdaniem prace są już na ukończeniu, a w zasadach przyznawania pomocy suszowej będą korzystne dla rolników zmiany.

image

Rafał Sobczak, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. 

FOTO: Czekała

- Wychodząc naprzeciw licznym głosom rolników wyłączone zostaną straty w uprawach od strat w produkcji zwierzęcej i w całym gospodarstwie. To oznacza, że rolnicy, którzy mieli straty w uprawach powyżej 30%, ale razem z produkcją zwierzęcą w całym gospodarstwie mieli poniżej 30%, będą się kwalifikowali do otrzymania tej pomocy – mówił Rafał Sobczak z wielkopolskiej ARiMR.

Nabór wniosków o przyznanie pomocy suszowej ma zostać ogłoszony już niebawem.

Pieniądze na pomoc suszową za 2023 rok

Przypomnijmy, że jeszcze poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego zaplanowął w budżecie na 2024 rok 1,497 mld zł na wypłaty rolnikom pomocy suszowej. Nowy rząd Donalda Tuska ten punkt utrzymał i Sejm w styczniu uchwalił cały budżet na 2024 rok. Pomoc suszowa może zatem zostać wypłacona. Mówił o tym w wywiadzie dla naszego portalu wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Kiedy wypłata ekoschematów? 

Podczas Wielkopolskiego Forum Rolników padła równie ważna informacja dot. wypłaty dopłat do ekoschematów. Rolnicy czekają na nie z niecierpliwością. A my już wiemy, kiedy środki trafią na konta! 

image

Kiedy wypłata Ekoschematów? Mamy NAJNOWSZE informacje! (TYLKO U NAS)

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 07:57