Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>

„Piętnasta” emerytura jednak pod dużym znakiem zapytania

Obrazek

Wg „Gazety Wyborczej” Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości miał wyrazić zgodę na wypłacenie Polakom 15. emerytury. Jednorazowo, przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Doniesienia „GW” zdementował jednak sekretarz generalny partii, Krzysztof Sobolewski. 

Karol Pomeranek17 listopada 2022, 12:39

„Piętnasta emerytura tylko w roku wyborczym”

Wg „Wyborczej”, „piętnastka”, która kosztować ma budżet państwa 30 mld złotych, ma być jednorazowym świadczeniem, wypłaconym tylko w przyszłym, „wyborczym” roku. W przeciwieństwie do „czternastki”, gdzie pełną pulę otrzymają osoby, których emerytura nie przekracza 2,9 tysiąca złotych brutto, „piętnastki” nie będzie obejmowało kryterium dochodowe.
– Przypomnijmy, od 2019 roku seniorzy mają zagwarantowaną 13. emeryturę, a w sierpniu roku bieżącego po raz pierwszy otrzymali „czternastkę”. Według zapowiedzi, w przyszłym roku to świadczenie również ma zostać wypłacone. Teraz na horyzoncie pojawia się również „piętnastka” – czytamy w „GW”. 

Nie ma decyzji politycznej, by stworzyć program zmierzający do wypłaty „piętnastki”

W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości zdementował jednak te doniesienia. 

– Nie toczą się żadne prace, ani nie ma żadnej decyzji politycznej dotyczącej wypłaty 15. emerytury; umacniamy 13. oraz 14. emeryturę, która będzie stała i coroczna – powiedział. 

Tylko w tym roku na 13. i 14. emerytury przeznaczonych zostanie 25 mld zł. Jak szacują eksperci, w przyszłorocznym – gdyby doliczyć waloryzację i wypłatę „piętnastek” – należałoby zarezerwować na te cele ok. 70 mld zł.

Waloryzacja emerytur 2023 na ostatniej prostej

Tymczasem senackie komisje rolnictwa oraz rodziny nie wniosły w poniedziałek poprawek do sejmowej noweli ustawy dot. waloryzacji emerytur i rent, zgodnie z którą od marca 2023 roku emerytury i renty, w tym rolnicze, wzrosną o co najmniej 250 złotych, a minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł.

– Przyjęte przepisy zakładają waloryzację procentowo-kwotową, co oznacza, że świadczenia emerytalno-rentowe będą w przyszłym roku waloryzowane o prognozowany wskaźnik 113,8 proc., przy założeniu jednak, że podwyżka nie będzie niższa niż kwota 250 zł – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
źródło: wyborcza.biz
fot.: Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)