Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady KRUS>

Pełna emerytura i dalsze prowadzenie gospodarstwa rolnego

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ma umożliwić rolnikom pobieranie pełnej emerytury i dalsze prowadzenie gospodarstwa rolnego. Co zmienią nowe przepisy i od kiedy zaczną obowiązywać?

Karol Bujoczek20 czerwca 2022, 14:00

Po osiągnięciu wieku emerytalnego i wymaganego okresu ubezpieczenia w KRUS, rolnicy aby uzyskać wypłatę emerytury rolniczej w pełnej wysokości, nie będą zmuszeni do zaprzestania działalności rolniczej. tj. przekazania gospodarstwa rolnego.

Proponowane zmiany w ustawie

Rada Ministrów przyjęła w kwietniu br. projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (nr w wykazie prac UD273) przedłożony przez ministra rolnictwa. Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej (przekazywać gospodarstwa rolnego), aby otrzymywać wypłatę emerytury rolniczej w pełnej wysokości.

Aktualnie rolnikowi nabywającemu prawo do emerytury KRUS zawiesza wypłatę części uzupełniającej świadczenia do czasu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, z wyjątkiem tego, gdy emeryt prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy.

Rolnik będzie miał wypłacaną emeryturę w pełnej wysokości bez przekazania gospodarstwa rolnego. Jednakże projekt zakłada, że w takim przypadku emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania obowiązkowo w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej, w przypadku prowadzenia gospodarstwa o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych.

Osoby z długim rolniczym stażem ubezpieczeniowym (co najmniej 25 lat), które stały się całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym oraz nie ukończyły wieku emerytalnego (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) nie będą pozbawiane prawa do renty rolniczej, nawet jeśli w ostatnim okresie nie podlegały rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Renta będzie wypłacana tylko przez określony czas, do osiągnięcia wieku emerytalnego, ponieważ wówczas osoby te uzyskają prawo do emerytury. Zaproponowana zmiana w art. 21 ustawy sprowadza się do przyjęcia tej samej zasady, jaka już dawno obowiązuje w systemie powszechnym.

Zaproponowano możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej 


Pozostało 79 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ