StoryEditor

Markus Fiebelkorn: sektor trzody chlewnej czekają lepsze czasy

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu rozmawialiśmy z ekspertami na temat prognoz na rynku i sektora trzody chlewnej. Rolnicy czekają na lepsze ceny. Co się wydarzy w 2023 r.? Na to pytanie odpowiedział analityk duńskiego rynku trzody chlewnej. 
21.12.2022., 09:12h

W Poznaniu naszym gościem był Markus Fiebelkorn analityk z Duńskiego Związku Producentów Świń, który twierdzi, że na rynku pojawiło się światełko w tunelu dla europejskiej wieprzowiny. Z ekspertem rozmawiała red. Anna Kurek.

- Obserwuję chiński rynek, który się obecnie ustabilizował. Nie mamy nadmiaru mięsa wieprzowego, które musiałoby zostać sprzedane na rynku europejskim. To daje ulgę w presji na rynku europejskim. Mamy spadek produkcji wieprzowiny, spodziewamy się 4, 5, może 6-proc. obniżenia produkcji w tym roku w Europie. Oczywiście z drugiej strony konsumpcja wieprzowiny również spada, ale w prognozach na przyszłość widzimy pewne symptomy, że ceny wieprzowiny będą wyższe. Wyższe oczywiście są również koszty produkcji świń. Spodziewam się, że czekają nas generalne zmiany poziomu cen i patrzę bardzo optymistycznie, że stawki oferowane przez zakłady będą wyższe w przyszłym roku – zaznaczył Markus Fiebelkorn.

Duński rynek trzody chlewnej

Ekspert podkreślił, że duński rynek jest zdominowany w 80% przez grupę ubojni – Danish Crown.

- Oczywiście jesteśmy bardzo uzależnieni od rynku eksportowego do Azji. Ten ostatni ...

Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 21:07