Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

Markus Fiebelkorn: sektor trzody chlewnej czekają lepsze czasy

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu rozmawialiśmy z ekspertami na temat prognoz na rynku i sektora trzody chlewnej. Rolnicy czekają na lepsze ceny. Co się wydarzy w 2023 r.? Na to pytanie odpowiedział analityk duńskiego rynku trzody chlewnej. 

Anna KurekDorota Kolasińska21 grudnia 2022, 09:41

W Poznaniu naszym gościem był Markus Fiebelkorn analityk z Duńskiego Związku Producentów Świń, który twierdzi, że na rynku pojawiło się światełko w tunelu dla europejskiej wieprzowiny. Z ekspertem rozmawiała red. Anna Kurek.

- Obserwuję chiński rynek, który się obecnie ustabilizował. Nie mamy nadmiaru mięsa wieprzowego, które musiałoby zostać sprzedane na rynku europejskim. To daje ulgę w presji na rynku europejskim. Mamy spadek produkcji wieprzowiny, spodziewamy się 4, 5, może 6-proc. obniżenia produkcji w tym roku w Europie. Oczywiście z drugiej strony konsumpcja wieprzowiny również spada, ale w prognozach na przyszłość widzimy pewne symptomy, że ceny wieprzowiny będą wyższe. Wyższe oczywiście są również koszty produkcji świń. Spodziewam się, że czekają nas generalne zmiany poziomu cen i patrzę bardzo optymistycznie, że stawki oferowane przez zakłady będą wyższe w przyszłym roku – zaznaczył Markus Fiebelkorn.

Duński rynek trzody chlewnej

Ekspert podkreślił, że duński rynek jest zdominowany w 80% przez grupę ubojni – Danish Crown.

- Oczywiście jesteśmy bardzo uzależnieni od rynku eksportowego do Azji. Ten ostatni rok przyniósł mniejszy eksport oraz niższe ceny wieprzowiny. Danish Crown zanotowało dobre rezultaty w ostatnim roku rozliczeniowym – powiedział Fiebelkorn i zaznaczył, że rolnicy nie byli zachwyceni cenami trzody.

Do Polski importujemy bardzo dużo prosiąt do tuczu z Danii. Red. Anna Kurek zapytała eksperta jak w 2023 r. będzie wyglądał eksport, gdyż wiele hodowli zmienia cykl na zamknięty. Czy z rynku znikną prosięta duńskie?

Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w dalszej części wywiadu. Zachęcamy do obejrzenia.

Oprócz tego w styczniowym wydaniu top agrar Polska zamieściliśmy obszerny artykuł z wystąpienia podczas Forum, w którym Markus Fiebelkorn dokładnie przeanalizował analizował rynek trzody na świecie i w Europie.Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)