Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

Minister Henryk Kowalczyk: Będzie 200 punktów sprzedaży nawozów Krajowej Grupy Spożywczej

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk był gościem i jednym z prelegentów VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu. Tuż przed rozpoczęciem Sesji Głównej Forum w rozmowie z redaktorem naczelnym top agrar Polska Karolem Bujoczkiem mówił m. in. o rosnącej presji ziarna z Ukrainy, sieci dystrybucji nawozów Krajowej Grupy Spożywczej oraz poprawkach w Krajowym Planie Strategicznym.

Bartłomiej Czekała29 listopada 2022, 18:00
O ostatnim czasie pojawia się wiele niepokojących informacji o zwiększonej podaży ziarna z Ukrainy na krajowym rynku, która wynika ze zwiększonego tranzytu przez Polskę. Rolnicy jednak alarmują, że to nie tranzyt a skup ukraińskiego ziarna przez krajowe podmioty. Karol Bujoczek zapytał wicepremiera Kowalczyka o to, czy Komisja Europejska oraz polski rząd nie powinny tego tranzytu kontrolować?

- Komisja Europejska niewiele czyni w tym zakresie ze swojej strony. Natomiast my kontrolujemy jakość tego ziarna, żeby nie było napływu nieuzasadnionego towaru i potem zepsucia pasz, bo to przecież niezwykle istotne. Ale też liczymy skalę przepływu tego ziarna z Ukrainy. I tak jak do końca sierpnia br. to było ok. 1,2 mln ton, głównie kukurydzy, tak wypłynęło w tym czasie z Polski 2,6 mln ton zbóż. Także w tej chwili będziemy bardzo intensywnie rozwijać eksport. Także Elewarr - spółka Krajowej Grupy Spożywczej - włączyła się w ten proces i już pierwszy statek wyeksportowała - mówił minister rolnictwa.

Zapytany o obniżki cen nawozów i ich dystrybucję przez Krajową Grupę Spożywczą powiedział, że wszystkie formalności zostały dopełnione i KGS będzie miała sieć sprzedaży nawozów liczącą 200 punktów.

Obejrzyj cały wywiad Karola Bujoczka z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem!


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)