StoryEditor

O ochronie roślin przy ograniczeniach chemii podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu

W wyniku unijnego przeglądu substancji środków ochrony roślin zniknęło z naszego rejestru prawie 70% substancji. Poza tym ograniczono stosowanie niektórych z nich, jak choćby neonikotynoidów w zaprawach nasiennych. To jednak nie koniec. Planowane jest wycofanie kolejnych, jak np. większości pyretroidów, tebukonazolu czy chlorotoluronu. Pod znakiem zapytania jest los glifosatu, substancji nr 1 na świecie.
24.11.2022., 16:11h

VII Forum Rolników i Agrobiznesu - kiedy?

Już we wtorek, 29 listopada 2022 r. w hali nr 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się VII Forum Rolników i Agrobiznesu. Forum rozpocznie się o godz. 10.00 polityczną sesją główną. Natomiast część specjalistyczna sesji tematycznych zaczynie się o godz. 13.45. Podczas sesji uprawa/technika II specjaliści z zakresu uprawy i ochrony roślin: dr hab. Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Herman Hanhart z Izby Rolniczej Nadrenii Północnej-Westfalii przybliżą zagadnienia możliwości ochrony przy ograniczeniach, które są wynikiem zmian przepisów.

Jaka będzie tematyka wykładów?

Dr hab. Łukasz Sobiech odpowie na pytania dotyczące skutków ograniczania chemicznych środków ochrony roślin, rozwiązań hybrydowych i efektów, jakie przynoszą łączenia poszczególnych metod ochrony roślin oraz jakie są tego skutki.

Natomiast Herman Hanhart podczas swojego wystąpienia skoncentruje się na zdrowotności roślin w okresie wegetacji. Dodatkowo wyjaśni, dlaczego obserwacja roślin na bieżąco jest ważna i czy w przypadku zauważenia zmian chorobowych zawsze należy reagować, stosując chemiczne środki ochrony roślin. Ponadto przedstawi on informacje związane z działaniami firm fitofarmaceutycznych w związku z wymogami stawianymi przez Zielony Ład.

Co w trakcie?

W trakcie trwającej sesji na scenie wystąpią również przedstawiciele firm, zajmujących się sprzedażą i tworzeniem nowoczesnych środków ochrony roślin oraz maszyn ułatwiających ich ochronę. Jako pierwszy o skuteczności i możliwościach stosowania fungicydu Delaro Forte, opowie Grower Manager firmy Bayer Dariusz Szymanski. Z kolei doradca ds. innowacyjnej uprawy z firmy Horsh Josef Stangl przedstawi najnowsze rozwiązania w zakresie uprawy gleby i ochrony roślin oraz wyjaśni, dlaczego idea tworzenia uniwersalnych maszyn rolniczych jest tak ważna.

Na zakończenie sesji odbędzie się debata z udziałem ekspertów poświęcona tematyce ochrony roślin.

Zapisy na forum znajdziesz tutaj!

forum top agrar

oprac. jcz, tcz

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 20:37