StoryEditor

VII Forum Rolników i Agrobiznesu: Nowoczesna strategia ochrony w uprawach łanowych i szerokorzędowych

  Wyzwania, jakie stawia przed nami Zielony Ład, powodują, że trzeba będzie zastosować w ochronie roślin rozwiązania hybrydowe. Jak to robić? Na to pytanie odpowie dr hab. Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu.
12.11.2022., 11:11h

Przy ograniczaniu liczby dostępnych substancji czynnych, czy wyzwaniach, jakie stawia przed nami Zielony Ład, szukamy alternatywy dla chemicznych środków ochrony roślin. Przykładowo w ciągu najbliższych miesięcy prawdopodobnie zniknie ok. 140 preparatów zawierających grzybobójczy tebukonazol. Jest też ryzyko, że ograniczony zostanie chlorotoluron – substancja, którą zawiera 11 herbicydów. Choć liczba tych ostatnich nie wydaje się wielka, to jest to jedna z ważniejszych substancji działających przez glebę do jesiennego ograniczania chabra bławatka w zbożach. Zniknięciem z rynku zagrożone są owadobójcze pyretroidy. Warto jednak dodać, że związki te z innych przyczyn stają się mniej skuteczne. Chodzi o coraz częściej pojawiającą się odporność, m.in. mszyc na te substancje, czy utrudnienia w ich stosowaniu ze względu na ich mniejszą skuteczność podczas coraz częściej notowanych wysokich temperatur.

Rozwiązania hybrydowe

Pojawia się pytanie, czy wszędzie w ochronie roślin możliwe będzie zastosowanie rozwiązań hybrydowych, które łączą metody chemiczne z biologicznymi, mechanicznymi i innymi. W niektórych przypadkach tak będzie. Przykładowo w zwalczaniu chorób możliwe jest łączenie obniżonej dawki konwencjonalnych fungicydów z preparatami dopuszczonymi w produkcji ekologicznej, takimi jak miedź czy siarka, a także ze środkami mikrobiologicznymi. Rozwiązanie to pozwoli na utrzymanie wysokiej skuteczności, choć nie będzie to raczej efektywność na obecnym poziomie. Podobne rozwiązania można zastosować w zwalczaniu szkodników.

Jak odchwaszczać?

Trudniejsze będzie to w ograniczaniu chwastów. Przykładowo miotła zbożowa w pszenicy w wąskich rzędach nie może być zwalczana mechanicznie. Nie poradzą sobie z tym problemem systemy autonomiczne, czy sterowane za pomocą kamer, gdyż chwast ten wytwarza wiązkowy system korzeniowy i trudno będzie go wycinać z łanu zbóż bez ryzyka uszkodzenia tych ostatnich.

Pewnym rozwiązaniem będzie płodozmian, w którym ograniczymy glebowy bank nasion niektórych chwastów, czy zwalczymy je w uprawach o szerokich rzędach. Należy pokładać nadzieję w przemyśle maszynowym, który zaproponuje rozwiązania zwalczania mechanicznego, czy za pomocą niższej dawki środka, ale bez zmiany stężenia, np. w opryskiwaniu punktowym, pasowym, czy wspomaganym mapowaniem wizyjnym.

Chcesz wiedzieć więcej o możliwościach ochrony upraw. Zapisz się na VII Forum Rolników i Agrobiznesu, sesja Uprawa-Technika II:

Śpiesz się, liczba miejsc ograniczona! Podczas sesji porozmawiamy również o ochronie fungicydowej, przyszłościowych rozwiązaniach w ochronie, uzależnionej od szerokości rzędów oraz doświadczeniach w tym zakresie w zachodniej Europie.

Serdecznie zapraszamy!


Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:00