StoryEditor

V Forum Rolników i Agrobiznesu: Wywiad z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorzem Pudą

Tegoroczne V Forum Rolników i Agrobiznesu organizowane przez top agrar Polska odbyło się na zasadach webinarium on-line. Podczas Forum odbyła się debata, w której udział wzięli m. in. byli ministrowie rolnictwa: Jan Krzysztof Ardanowski, Artur Balazs, Jarosław Kalinowski oraz Wojciech Mojzesowicz. Obecny minister rolnictwa Grzegorz Puda z uwagi na posiedzenie rządu nie mógł uczestniczyć w naszym Forum, dlatego z kilkudniowym wyprzedzeniem udzielił wywiadu redaktorowi naczelnemu top agrar Polska Karolowi Bujoczkowi. Poniżej jego obszerny zapis tekstowy i cały materiał filmowy.
25.11.2020., 10:11h

Stoimy u progu reformy Wspólnej Polityki Rolnej, która pod dyktando Zielonego Ładu ma być bardziej prośrodowiskowa i bardziej proekologiczna. Czy ten model jest szansą, czy zagrożeniem dla polskiego rolnictwa?

– Dla nas z pewnością jest szansą. Większość naszych gospodarstw, jak się patrzy, jadąc przez Polskę, to są gospodarstwa mniejsze, które spełniają założenia Zielonego Ładu. I de facto problemem nie jest to, czy to jest szansa – bo jest – tylko jak dokonać tej zmiany, aby środki trafiały do wszystkich tych gospodarstw, które dotychczas miały utrudniony kontakt z ARiMR, czy ze środkami unijnymi. Tym dużym gospodarstwom zawsze to wychodziło lepiej, a tym małym zawsze było trudniej – odpowiada minister rolnictwa Grzegorz Puda.


Ekoschematy 20%, a może aż 30% jak chciałby to widzieć Frans Timmermans?
­– Najważniejsze dla mnie jest to, aby te środki unijne, trafiały do tych rolników, którzy dotychczas mieli z tego tytułu dużo więcej problemów niż samych korzyści. Poza tym chcemy też, aby w ramach 20–30% ekoschematów rolnikom z mniejszych gospodarstw zagwarantować łatwe spełnienie tego warunku.

…W Polsce w małych gos...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 00:35