StoryEditor

Wiceminister Ryszard Bartosik: Import ziarna z Ukrainy jest pod kontrolą

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu rozmawialiśmy o aktualnych problemach w polskim rolnictwie. Jednym z nich jest napływ ziarna z Ukrainy, która trafia do Polski jako kraju tranzytowego z uwagi na ograniczone możliwości eksportowe korytarzem zbożowym przez Morze Czarne. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik w rozmowie z redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl Bartłomiejem Czekałą zapewnia, że przywóz zboża z Ukrainy do Polski jest pod kontrolą.
29.11.2022., 19:11h
Wiceszef resortu rolnictwa odniósł się najpierw do kwestii pomocy suszowej, a właściwie pomocy socjalnej dla rolników i ich rodzin, które zostały ekonomicznie dotknięte skutkami tegorocznej suszy, bo tylko taką możliwość resort rolnictwa ma.


- W tej chwili nie planujemy naboru wniosków - tak wiceszef MRiRW odpowiedział zapytany o to, czy rząd planuje jeszcze jakiś inny nabór wniosków o przyznanie pomocy suszowej, np. z puli de minimis.


30 listopada br. kończy się wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich za ten rok rolnikom. Jak wygląda finał tej kampanii i czy wszyscy rolnicy otrzymają zaliczki w terminie? - pytał Bartłomiej Czekała.


 - To już kolejny rok, kiedy wypłacamy rolnikom zaliczki właśnie po to, aby mogli kupować środki do produkcji rolnej nawozy i inne towary czy paliwo.  Akcja przebiega bardzo sprawnie. Z moich informacji wynika, że prawie 90% jest już wypłaconych. Końcówka jeszcze pozostała, czyli tylko ci rolnicy, którzy są objęci kontrolą, bo to wynika z przepisów. Oni będą musieli chwilę jeszcze poczekać, ale poza tym wszyscy rolnicy, którzy złożyli wnioski, otrzymują sprawnie - mówił wiceminister


Na pytanie o to, czy rząd kontroluje napływ zboża z Ukrainy Ryszard Bartosik odpowiedział, że wszystko jest pod kontrolą.


- Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych ma za zadanie kontrolować każdy towar, który napływa do Polski. Podobnie jest ze zbożem. Jest ta kontrola prowadzona i może tylko wpływać ziarno właściwej jakości. Jeżeli chodzi o wpływ tego importu na ceny, to jest on znikomy, bo tej chwili jest spadek na rynkach europejskich i światowych. Sytuacja jest bardziej złożona wedle naszych danych. Te ceny aż tak bardzo nie spadły. Troszkę bardziej w strefie przygranicznej, ale nie ma to tak dużego wpływu na rynek - twierdzi wiceszef MRiRW.


Obejrzyj cały wywiad Bartłomieja Czekały z Ryszardem Bartosikiem!
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 08:18