StoryEditor

Produkcja trzody i wytwarzanie energii elektrycznej, czyli biogazownia przy fermie świń

Jak dobrze i efektywnie połączyć produkcję trzody chlewnej z wytworzeniem energii elektrycznej? Przykładem na to jest nowo powstała biogazownia w Krąplewicach.
27.12.2023., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Gnojowica i kiszonka do produkcji biogazu
  • Dzienny wkład do komory fermentacyjnej
  • Poferment - wysokiej jakości nawóz
  • Ceny referencyjne biometanu
  • Ograniczona moc - stan polskiej sieci elektroenergetycznej

Na mapie Polski powstała kolejna biogazownia rolnicza, tym razem w Krąplewicach w woj. kujawsko-pomorskim. Głównym substratem w produkcji biogazu jest tutaj gnojowica, pochodząca ze znajdującej się w niedalekim sąsiedztwie fermy trzody chlewnej.

Inwestorem wybudowanej w Krąplewicach biogazowni jest firma Agri Plus, zajmująca się hodowlą trzody chlewnej i drobiu, produkcją roślinną oraz produkcją pasz. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2021 r., a po niespełna dwóch latach instalacja rozpoczęła pracę. Wykonawcą inwestycji była firma Biowatt.

image

Karol Przybyła, dyrektor produkcji
roślinnej Agri Plus.

FOTO:

Gnojowica i kiszonka do produkcji biogazu

Biogazownia w Krąplewicach do produkcji biogazu wykorzystuje gnojowicę świńską oraz kiszonkę z kukurydzy. Gnojowica pozyskiwana jest ze wspomnianej wcześniej fermy macierzystej. Kukurydza dostarczana jest w ramach umów przez miejscowych rolników. Biogazownia wyposażona jest w silnik o mocy 250 kW, który rocznie pozwoli na wytworzenie ok. 2100 MW energii, z czego ok. 1600 MW będzie sprzedawane, a pozostała energia pójdzie na potrzeby własne biogazowni.

Dzienny wkład do komory fermentacyjnej o poj. 3590 m3 stanowi w 95% gnojowica, a reszta to kiszonka (ok. 7 ton). Cały proces jest na bieżąco monitorowany. Codziennie badany jest poziom siarkowodoru, metanu, tlenu oraz dwutlenku węgla. Na podstawie przeprowadzonych badań dobierane są odpowiednie proporcje substratów. Dodatkowo dwa razy w miesiącu próbki pulpy pofermentacyjnej wysyłane są do laboratorium zewnętrznego.

– Gnojowica trafia z fermy do zbiornika wstępnego. Dalej tłoczona jest pompą do komory fermentacyjnej, gdzie zachodzi proces fermentacji. Wszystko odbywa się automatycznie w ustawionych odpowiednio odstępach czasu – opowiada Karol Przybyła, dyrektor produkcji roślinnej Agri Pus.

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 20:46