StoryEditor

Panele fotowoltaiczne zimą – czy są wydajne?

Montaż paneli fotowoltaicznych to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej Polaków. To dobry sposób na obniżenie rachunków za prąd. Czy zima jest przeszkodą dla dobrej wydajności PV?
17.12.2023., 09:30h

Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, bez względu na pogodę. Rzecz jasna – latem będą wytwarzały więcej energii niż zimą, ale to nie znaczy, że w okresie jesienno-zimowym przestają pracować! Warunki atmosferyczne nie mogą stanowić wielkiej przeszkody w ich prawidłowym funkcjonowaniu – w przeciwnym razie ich montaż nie miałby sensu. Panele fotowoltaiczne są dogłębnie testowane – muszą być odporne na działanie wielu niesprzyjających warunków pogodowych i środowiskowych, jak mocny deszcz, silny wiatr, śnieg, grad czy mróz. Podczas testów producenci badają odporność PV, wystawiając je na silne i agresywne okoliczności. Moduły powinny wytrzymać nawałnice, śnieżyce, minusowe temperatury, czy śnieg.

Zobacz także: Opodatkowanie gruntów, na których znajdują się farmy fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne działanie zimą i latem

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię bez względu na porę roku, nawet jeśli promieniowania słonecznego jest mniej. Słońce świeci słabiej, ale i tak dostarcza energię. Zimą instalacja o mocy 1kW średnio produkuje około 60 kWh, wartość spada w grudniu i styczniu do ok. 20-30 kWh. Natomiast latem możemy pozyskać ok. 140-180 kWh miesięcznie.

Fotowoltaika – kiedy nie wytwarza prądu?

Instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu w nocy, przy silnym zachmurzeniu i mgle, gdy panele są całkowicie pokryte śniegiem lub szronem, przy braku napięcia w sieci zasilającej budynek z zakładu energetycznego.

Śnieg na panelach fotowoltaicznych

Zalegający śnieg na panelach zmniejsza efektywność modułów fotowoltaicznych, ponieważ promieniowanie słoneczne dociera do modułów tylko częściowo. Sporo zależy także od ilości i grubości pokrywy śnieżnej. Ilość śniegu, jaka jest charakterystyczna dla naszego klimatu, nie powinna jednak zaszkodzić funkcjonowaniu PV.

Czy należy odśnieżać fotowoltaikę na dachu? Więcej na halowies.pl

 

fot: pixabay

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 07:45