StoryEditor

Fotowoltaika receptą na rosnące ceny prądu

Wzrost cen energii elektrycznej z początku 2020 roku spowodował, że gospodarstwa zmuszone są do szukania nowych rozwiązań, by ograniczyć koszty. Jedną z dróg jest inwestycja w fotowoltaikę.
03.07.2020., 23:07h

Jeszcze w ubiegłym roku ceny energii elektrycznej były na akceptowalnym poziomie 240 zł/MWh. Dziś cena sięga 346 zł/MWh, a rachunek tylko za styczeń 2020 r. był już znacznie wyższy od poprzednich i wyniósł 15 tys. zł brutto za miesiąc – mówi Paweł Andrzejak z Sarbinowa w Wielkopolsce.

Wizja lawinowo rosnących kosztów w gospodarstwie skłoniła hodowcę bydła mlecznego do szybszej realizacji inwestycji w moduły fotowoltaiczne.

Dwa gospodarstwa

Hodowla bydła mlecznego w liczącym 688 ha gospodarstwie rodziny Andrzejaków rozbita jest na dwie, niezbyt oddalone od siebie, lokalizacje. W obu oborach utrzymywanych jest łącznie 1200 zwierząt, z czego 520 krów dojnych.

W marcu zakończyła się budowa dwóch instalacji fotowoltaicznych o mocy po 50 kW, które wykonała firma Lion Energy Group z Leszna. 50 kW to maksymalna moc instalacji, przy której nie trzeba zakładać działalności gospodarczej związanej z produkcją prądu. W nowej oborze inwestor zdecydował się na instalację z wystawą południową, a w starszym budynku moduły położono na wschodniej i zachodniej połaci dachu, co w przypadku produkcji mleka jest korzystne, bo okres produkcji prądu zbiega się z...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 18:42