StoryEditor

Które OZE najbardziej się opłaca z finansowaniem? [WYLICZENIA]

Rolnicy zostali objęci ustawą ograniczającą wzrost cen energii elektrycznej. W związku jednak z zachwianiem światowych łańcuchów dostaw surowców oraz polityką klimatyczną Unii Europejskiej, należy spodziewać się podwyżek cen energii w przyszłości. Jakie OZE się opłaca?
20.06.2023., 14:06h

Jaka jest opłacalność instalacji OZE?

W artykule przeanalizowano opłacalność wybudowania różnego rodzaju instalacji, które korzystają z odmiennych systemów wsparcia, przewidzianych dla OZE. Przyjęto, że będą one użytkowane w gospodarstwach rolnych o stosunkowo dużym rocznym zużyciu energii elektrycznej – odpowiednio 130 MWh, 204 MWh oraz 600 MWh (w przypadku spółdzielni energetycznej). Koszt instalacji uśredniono – w rzeczywistości może się on różnić, w zależności od technologii oraz marży producenta i wykonawcy instalacji.

  • Prosumencka instalacja fotowoltaiczna, moc 49 kWe, koszt 160 tys. zł
  • Instalacja fotowoltaiczna w ramach spółdzielni energetycznej: moc 500 kWe, koszt 1750 tys. zł
  • Mikrobiogazownia rolnicza: moc 45 kWe, koszt. 500 tys. zł
  • Biogazownia rolnicza: moc 499 kWe, koszt: 7500 tys. zł

Instalacje prosumenckie

Prosumentem energii odnawialnej jest odbiorca końcowy, wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z OZE na własne potrzeby, w instalacji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW. Obecnie prosumenci rozliczają się za pomocą systemu wsparcia, polegającego na gotówkowym rozliczaniu energii, która nie zo...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 11:47