StoryEditor

Ustawa o biogazowniach rolniczych przeszła w Sejmie jednogłośnie

W tej sprawie wątpliwości nie było. Sejm jednogłośnie przyjął ustawę ułatwiająca inwestycje w biogazownie rolnicze oraz regulujące przepisy dotyczące Narodowego Celu Wskaźnikowego i definiujące standard benzyny E10. 
29.05.2023., 14:05h

Podczas głosowania nad projektem ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, wszyscy obecni na sali posłowie poparli projekt. 

Trzy filary ustawy o biogazowniach

Zdaniem wiceministra Janusza Kowalskiego ustawa opiera się na trzech filarach. Pierwszy dotyczy ułatwień w procesie inwestycyjnym biogazowni rolniczych. Drugi to uregulowanie kwestii pofermentu, który może częściowo zastąpić nawozy mineralne. W 2022 r. ze 150 biogazowni rolniczych uzyskano 4,2 mln ton produktu pofermentacyjnego, dzięki czemu zredukowano zużycie nawozów o 2%.
Ale jeżeli w Polsce, dzięki ustawie, powstanie 2000 MW w biogazowniach rolniczych to pozwoli to  (dzięki 60 mln ton produktu pofermentacyjnego) na zredukowanie o 26% zużycia nawozów azotowych i prawie 50 % zużycia nawozów potasowych. Do tego nie będzie konieczności wapnowania gleby (poferment ma lekko zasadowy odczyn, co ułatwia przyswajalność składników odżywczych przez rośliny).

Trzecia rzecz to jest filar biopaliwowy, o którym też warto i należy wspomnieć. Rzeczywiście jednym artykułem wprowadzamy rewolucję oczekiwaną mniej więcej od roku 2012, 2013, czyli ustandaryzujemy rozwój biopaliw. Dajemy pewność polskim producentom chociażby rzepaku, statuując narodowy cel wskaźnikowy już na poziomie ustawy – 9,1% w 2024 r., 9,2% w 2025 r. To jest bardzo dobra informacja dla 100 tys. polskich rolników, producentów rzepaku. Wprowadzamy europejski standard benzyny E10, zgodnie z europejskimi standardami. To jest dobra informacja dla polskich producentów zbóż, przede wszystkim oczywiście kukurydzy – mówił w Sejmie wiceminister Janusz Kowalski. 

Organizacje rolnicze poparły ustawę

Ustawa została jednogłośnie poparta przez wszystkich posłów, a wcześniej podczas prac parlamentarnych zyskała szerokie poparcie środowisk rolniczych. 

– Zapisy tej ustawy były konsultowane a nawet inspirowane przez środowisko rolnicze. Zapisane tam rozwiązania w sposób trwały zwiększają popyta na biokomponenty. To jest szalenie istotne w tej sytuacji jaką teraz mamy – mówił Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych

– Pragnę podziękować ministerstwu rolnictwa za inicjatywę nowelizacji ustawy o biokomponentach. W tym procesie legislacyjnym jest ona bardzo kompleksowa i systemowa i zasługuje na poparcie – powiedział Adam Stępień, dyrektor Polskiej Izby Biopaliw i Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju

– Chcielibyśmy serdecznie podziękować za tę inicjatywę, która jest zawarta w tej ustawie, zarówno, jeżeli chodzi o paliwo E10, które zmierza do zwiększonego zużycia alkoholu etylowego w benzynach, jak zarówno tej drugiej części, która jest związana z biogazowniami. Jedna część, jak i druga dotyczy bardzo mocno gorzelni rolniczych, które są zlokalizowane najczęściej na terenach wiejskich – mówił Prezes Związku Gorzelni Polskich, Łukasz Karmowski.

– Rada OZE Konfederacji Lewiatan z satysfakcją przyjmuje inicjatywę legislacyjną w zakresie uregulowań sprzyjających rozwojowi biogazowni rolniczych, których liczba i moc zainstalowana pozostaje w znacznej dysproporcji do wielkości polskiego rolnictwa i produkcji żywności – mówiła podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Paulina Grądzik z Konfederacji Lewiatan

Do nowej legislacji walnie przyczyniła się nasza gazeta, na łamach której nasi eksperci wielokrotnie zabierali głos, na temat konieczności zmiany treści legislacji regulującej rynek biopaliwowy w Polsce.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 05:53