StoryEditor

Nadwyżki i ujemne ceny energii elektrycznej: Czy ekspansja fotowoltaiki w Niemczech zaczyna być ryzykowna?

Eksperci omówili zalety i wady systemów fotowoltaicznych na gruntach rolnych. Okazuje się, że sama ekspansja prowadzi do problemów regionalnych.
05.02.2024., 15:38h

Co łączy Ikara z mitologii greckiej i niemiecki przemysł fotowoltaiczny? Według mitologii Ikar uciekł z więzienia wraz ze swoim ojcem, budując skrzydła. Jednak wosk, którym przymocowali pióra, stopił się, gdy Ikar zbliżył się zbyt blisko słońca. Następnie wpadł do morza.

– Historia ta ma podobieństwa do niemieckiej ekspansji fotowoltaiki – wyjaśnił prof. Manuel Frondel, kierownik obszaru kompetencji "Środowisko i zasoby" w RWI - Leibniz Institute for Economic Research w Essen, podczas Berlin Forum 2023, które zostało zorganizowane przez Niemieckie Stowarzyszenie Rolników, Fundację Edmunda Rehwinkela i Niemieckie Towarzystwo Prawa Rolnego na temat "Parki słoneczne - wszystko proste?". W związku z tym Frondel odnosi się również do fotowoltaiki jako "efektu Ikara".

Rekordowa ekspansja w 2023 roku

W ubiegłym roku branża fotowoltaiczna poczyniła ogromne postępy: do sieci podłączono 14 gigawatów (GW) mocy wyjściowej energii słonecznej – więcej niż kiedykolwiek wcześniej w Niemczech w ciągu dwunastu miesięcy. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Energii Słonecznej (BSW) spodziewa się, że popyt w 2024 r. utrzyma się na wysokim po...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 16:32