StoryEditor

Najwyższa turbina wiatrowa na świecie wkrótce stanie w Niemczech

W rywalizacji o najwyższą turbinę wiatrową na świecie, w tym roku Niemcy odbiorą Chinom pierwsze miejsce.
Alfons Deter
18.05.2024., 09:26h

Budowa najwyższej turbiny wiatrowej na świecie

Wkrótce w Brandenburgii w odkrywkowym zagłębiu górniczym w pobliżu Schipkau na Łużycach jeszcze w tym roku ma rozpocząć się budowa najwyższej turbiny wiatrowej na świecie.

Po rekordowej wysokości 200 m w Bremerhaven i 246,5 m w Stuttgarcie, Chińczycy przejęli rekord świata z wysokoscią turbiny 280 m.

Zobacz także: Co zrobimy z panelami fotowoltaicznymi za 20 lat?

Teraz firma inżynieryjna Gicon ogłosiła, że zbuduje w Brandenburgii turbinę, która przyćmi wszystko, co było wcześniej: planowana wieża wiatrowa ma mieć wysokość 365 m do czubka łopaty wirnika. To sprawia, że konstrukcja jest prawie tak wysoka, jak najwyższy budynek w Niemczech, berlińska wieża telewizyjna o wysokości 368 m, donosi gazeta Bild. Konwencjonalne turbiny wiatrowe mają zwykle około 150 do 200 m wysokości.

Konwencjonalna turbina wiatrowa z o mocy czterech megawatów osiąga około 25% godzin pełnego obciążenia, kontynuuje Bild. Z drugiej strony nowa superwieża ma dwukrotnie większą moc, osiągając 50% godzin pełnego obciążenia i może zaopatrywać w energię elektryczną 4000 gospodarstw domowych przez rok.

image

Grunty pod "energię" - zawieranie umów na dzierżawę pod wiatraki i fotowoltaikę

Kolejną cechą szczególną jest to, że farma wiatrowa będzie miała dwa piętra: konwencjonalne turbiny na dole mają 150 m długości, a nowe wieże na 300 m obok nich. 

Koncepcja jest interesująca również dlatego, że nie ma potrzeby przechodzenia przez skomplikowane procedury zatwierdzania nowych wież. Można je po prostu umieścić na istniejących obszarach energetyki wiatrowej.

źródło: topagrar.com

Fot: Jan Józefowicz

Alfons DeterAlfons Deter
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:03