StoryEditor

W Polsce powstanie 20 nowoczesnych biogazowni

20 nowoczesnych biogazowni powstanie w największych państwowych gospodarstwach rolnych w Polsce. Wartość inwestycji to pół miliarda złotych.
29.07.2020., 13:07h
W ministerstwie rolnictwa podpisano dziś list intencyjny o współpracy w zakresie budowy nowoczesnych biogazowni rolniczych w 20 największych gospodarstwach rolnych w całej Polsce, będących obecnie w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Do inicjatywy przystąpiły spółki: Orlen Południe, H. Cegielski – Poznań oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

- Potencjał jest duży, ponieważ jesteśmy krajem, który ma dużą produkcję zwierzęcą. To zresztą może wpłynąć na wzrost hodowli zwierząt w Polsce. Cały czas obowiązuje dyrektywa azotanowa ustanowiona przez Komisję Europejską, która bardzo precyzyjnie określa intensyfikacje produkcji zwierzęcej w stosunku do posiadanych gruntów, które można wykorzystywać na nawozy organiczne. Ale mamy także bardzo dużą ilość nieużytków, mamy duża ilość trwałych użytków zielonych wykorzystywanych ekstensywnie lub niewykorzystywanych, z których trawa lub rośliny pozyskiwane mogą być elementem zasilającym komory fermentacyjne w biogazowniach – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.   

Inicjatywa zakłada budowę biogazowni opartyc...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 06:56