StoryEditor

Perseidy – noc spadających gwiazd 2024 już dziś! O której godzinie?

Magiczny spektakl na niebie będzie możliwy do podziwiania dziś, czyli 12 sierpnia – warto zaplanować wieczór tak, aby obejrzeć to niesamowite widowisko spadających gwiazd. Nie tylko w nocy z poniedziałku na wtorek dobrze jest chodzić z głową w chmurach. O której godzinie czasu polskiego nastąpi punkt kulminacyjny?

12.08.2024., 11:16h

Spis treści:

Perseidy – spadające gwiazdy, o której godzinie?

Jak przygotować się do oglądania Perseidów?

Jak wyglądają Perseidy?

Aby dojrzeć Perseidy niebo musi być „czyste”. Pojawią się na nim charakterystyczne błyski, które potocznie nazywamy spadającymi gwiazdami. Oglądanie tego zjawiska to magiczne wydarzenie, zwłaszcza dla mieszkańców wsi. Dlaczego? Ponieważ tereny wiejskie mają mniejsze zanieczyszczenie powietrza i dzięki temu są idealne do obserwacji nieba. Bez profesjonalnego sprzętu – lornetek czy teleskopów – zobaczymy spadające gwiazdy, tzw. gołym okiem.

Perseidy – spadające gwiazdy, o której godzinie?

Widowisko najlepiej widoczne jest na północno-wschodniej części nieba. Najbardziej intensywny moment nastąpi 12 sierpnia około godziny 16. Magicznie zapowiada się także cała noc z 12 na 13 sierpnia. Nazwa Perseidów odnosi się do gwiazdozbioru Perseusza, herosa z greckiej mitologii. Perseidy to tak naprawdę rój meteorów tworzący przepiękne widowisko, odpowiada za nie kometa 109P/Swifta-Tuttle To tańczące smugi świateł pozostawiające świetlne ślady na ciemnym niebie.

image
Perseidy 2024
FOTO: Envato Elements

Obserwacjom na pewno sprzyja:

  • niebo bez chmur,
  • puste tereny bez lamp ulicznych,
  • ciemność,
  • obszary z dala od miasta, np. otwarta polana lub łąka.

Jak wyglądają Perseidy?

Perseidy – sierpniowe spadające gwiazdy są nazywane także łzami św. Wawrzyńca. Tworzą jasne smugi światła na tle gwiazd. Mienią się różnymi kolorami, w odcieniu bieli, barwy żółtej, zielonej czy niebieskiej. „Wypadając” z gwiazdozbioru Perseusza, pozostawiają za sobą świetlne welony, rozbłyskują i gasną, wirując na nieboskłonie. Spadające gwiazdy wypływają z miejsca, które nazywa się radiantem i znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza właśnie.

Przeczytaj także: „Dobry start”: do kiedy można ubiegać się o 300 zł na nowy rok szkolny?

Jak przygotować się do oglądania Perseidów?

Najważniejsze będzie na pewno bezchmurne niebo. Warto poszukać miejsca, gdzie nie przeszkodzą drzewa czy zbyt wysokie budynki. Spadające gwiazdy najpiękniej prezentują się w całkowitej ciemności, z dala od oświetlonych ulic. Aby uprzyjemnić sobie odbiór, dobrze jest zaopatrzyć się w karimatę, materac lub matę piknikową, koce, jedzenie oraz picie – termos lub kubek termiczny z ciepłą herbatą, czy wodę z miodem i z cytryną. Wieczór i noce w sierpniu są już dosyć chłodne, dlatego najlepiej ubrać się w ciepły dres. Można także pobrać aplikację, która wspomaga w obserwacji nocnego nieba. Oczywiście to wspaniała okazja, aby zrobić efektowne zdjęcia. Niebo dobrze jest obserwować w pozycji leżącej lub półleżącej, aby nie zadzierać zbyt długo głowy. Pamiętajmy, że ludzki wzrok musi przyzwyczaić się do ciemności – zwykle potrzebuje do tego 20 minut.

image

Święto 15 sierpnia. Czy sklepy będą czynne?

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. wrzesień 2024 08:35