StoryEditor

Pies do gospodarstwa - Border Collie

Duże, małe, kudłate, łaciate, rozszczekane i pręgowane. W niemal każdym gospodarstwie rolnym jest pies. Czy potrafimy wybrać dla siebie odpowiednie zwierzę? 
23.08.2021., 11:08h

Psi pracoholik

Niestrudzony, z ogromnym zapałem do pracy. Tak w jednym zdaniu można opisać charakter border collie. Nazwa rasy pochodzi od terenów, na których powstała, obszarów pomiędzy Szkocją a Anglią. Niegdyś wykorzystywany był do pasienia bydła i owiec, dziś jest najczęściej psem rodzinnym, choć coraz więcej rolników decyduje się na jego pomoc przy produkcji zwierząt gospodarskich.

Popularność borderów rośnie z roku na rok. Jest to zasługą niebywałej wręcz inteligencji tych zwierząt. Uważa się, że są to najmądrzejsze psy na świecie. Wśród miłośników rasy często nazywane są Einsteinami na czterech łapach. Dzięki wysokiej inteligencji niezwykle łatwo je wyszkolić i nauczyć nawet zaawansowanych sztuczek. Jednak dominującą cechą tych psów jest to, do czego zostały stworzone – umiejętność bezbłędnego kierowania stadem oraz ochrona terytorium.

Bordery pasą owce, bydło i koniem „okiem”. Kontrolują stado cicho i spokojnie, przez wpatrywanie się w nie w sposób opanowany. Potrafią utrzymać stado zebrane w grupę podczas ich prowadzenia, bez zbędnego biegania i szczekania. Dzięki temu zaganiane zwierzęta są spokojne i mniej zmęczone. Są to psy, które idealnie nadają się do gospodarstwa, choć bezkresne oddanie pracy powoduje, że możemy je spotkać pracujące także w policji, wojsku czy ratownictwie medycznym. Nienawidzą się nudzić. To psy, które wręcz muszą pracować i mieć zajęcie, a zadaniem właściciela jest im to zajęcie znaleźć - dlatego doskonale czują się w roli stróżów gospodarstwa. Nie lubią bezczynności.

Sierść borderów występuje w dwóch odmianach: krótkiej i średnio długiej. Jest łatwa w pielęgnacji, praktycznie sama się czyści.

Wysokość w kłębie: pies – 53 cm, suka – 47–52 cm.

We wrześniowym wydaniu "top agrar Polska" prezentujemy więcej ras psów pasterskich, idealnie nadających się do gospodarstwa rolnego. Zapraszamy do lektury.

Fot. Iwona Przeworska

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 14:05