StoryEditor

Ukraina: Rosyjscy okupanci stworzyli w Zaporożu całą infrastrukturę dla kradzieży zboża!

Jak donosi ukraiński wywiad, Rosjanie już nie tylko kradną ukraińskie zboże od rolników na okupowanych terytoriach, ale tworzą całe zaplecze logistyczne, aby ułatwić sobie ten proceder.
20.07.2022., 13:07h
Jak czytamy w komunikacie resortu, dla organizacji tego procesu utworzono tak zwaną Państwową Kompanię Zbożową, którą kontroluje były ukraiński deputowany, Jewgienij Balicki, pełniący również obowiązki szefa regionalnej administracji wojskowo-cywilnej na okupowanym terytorium. 

Spółka skupuje zboże

Tworząc sprawnie funkcjonującą infrastrukturę wywozu zboża, kolaboranci zdobyli windę portową przedsiębiorstwa „Nova Khortycia” w Berdiańsku, kompleks załadunkowy „Ascet Shipping” w Berdiańsku, elewatory wielu firm handlujących zbożem, jak chociażby „Kernel” czy „Optimus”.  

Utworzona spółka ustaliła własne ceny skupu produktów rolnych: 
  • pszenica paszowa – 6 tys. rubli/t – ok. 508 zł/t;
  • pszenica spożywcza – 9 tys. rubli/t – ok. 763 zł/t;
  • jęczmień – 7 tys. rubli/t – 593 zł/t.

Niezadowoleni z niskiej ceny producenci rolni starają się nie sprzedawać zbiorów, ale przechowywać je w magazynach. W przypadku ich braku wolnych magazynów – w innych nie przystosowanych do tego pomieszczeniach, a nawet na otwartych przestrzeniach.

Na Zaporożu 20 elewatorów!

Według danych ukraińskich służb, na Zaporożu Rosjanie „znacjonalizowali” już 20 elewatorów zbożowych.

– W rzeczywistości ukradli te elewatory, ponieważ ich prawdziwi właściciele nie godzili się z nimi współpracować – podaje strona ukraińska.

Na terenach okupowanych, okupanci przedstawiają ponoć rolnikom dwie opcje: albo ci współpracują i sprzedają ziarno według ustalonych cen (kilkakrotnie niższych od krajowych), albo tracą całe gospodarstwo.

Fot. Pixabay


Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 19:36