StoryEditor

Co utrudnia wschody kukurydzy?

Kukurydza jako roślina ciepłolubna potrzebuje do wschodów odpowiedniej temperatury gleby. Czy jednak tylko niska temperatura może zakłócić kiełkowanie nasion?
14.05.2014., 14:05h

Do tych czynników można zaliczyć także szkodniki, poza typowymi glebowymi jak drutowce czy rolnice. Stosunkowo rzadko powodująca duże przerzedzenie wschodów śmietka kiełkówka może także uszkadzać w tym roku nasiona i kiełki. W roku o cieplejszym początku wiosny żerowanie jej larw jest praktycznie niezauważalne. Odżywiają się one najmłodszymi częściami roślin, które w optymalnej temperaturze szybko rosną i przechodzą przez kolejne fazy rozwojowe. W tym roku jednak można było zaobserwować na niektórych plantacjach przerzedzenie wschodów spowodowane właśnie przez larwy tej śmietki. Sprzyjał temu przedłużający się okres wschodów spowodowany spadkami temperatur, lokalnie nawet do -5 st. C. Nasiona, w których żerują larwy w ogóle nie kiełkują lub kiełek nie wydostaje się nad powierzchnię gleby, brunatnieją i zamierają. Jeśli w uszkodzonych nasionach nie znajdzie się larw, to ich zamieranie może być spowodowane tylko niską temperaturą.
Przed śmietką kiełkówką powinna chronić zaprawa nasienna, jednak ich ilość została mocno ograniczona zakazem stosowania neonikotynoidów. Nalistne zwalczanie szkodnika w praktyce może być utrudnione, gdyż szybko rosnąca kukurydza po ustąpieniu warunków stresowych przestaje być atrakcyjna dla szkodnika. Populację tego szkodnika można nieco zmniejszyć przez niszczenie chwastów, wczesne przygotowanie gleby pod siew i głębokie przyorywanie obornika, w którym dorosłe muchówki składają jaja.
jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 00:35