StoryEditor

Miskant olbrzymi wyprze kukurydzę?

Kukurydza jest niezaprzeczalnie numerem jeden pod względem wydajności energetycznej, istnieją jednak ciekawe alternatywy, które mogą posłużyć jako źródło substratu dla biogazowni.
29.03.2022., 13:03h

Wybór odpowiedniego substratu dla biogazowni jest kluczowy. Kukurydza pod względem wydajności energetycznej pozostanie numerem jeden przez bardzo długi czas. Warto zastanowić się jednak nad alternatywami takimi jak, chociażby Miskant olbrzymi.

Trawa energetyczna

Miskant olbrzymi jest trawą energetyczną z rodzaju Miscanthus. Występuje na terenach Japonii, Chin, Rosji, Tajwanu czy USA. Jako trawa uprawiana na substrat dla biogazowni zbierana jest raz w roku. Przy sprzyjających warunkach plon suchej masy może sięgać 30 ton z 1 ha.

Duży potencjał pod wieloma względami

Miskant olbrzymi w uprawie może być bardziej opłacalny niż kukurydza. Trawa ta rośnie w bardzo szybkim tempie i prawdopodobnie stanie się w Europie jedną z głównych roślin uprawianych na biomasę, a tym samym jednym z elementów zrównoważonej gospodarki bioenergetycznej.

- Niezwykłe zdolności adaptacyjne miskanta czynią z niego roślinę nadającą się do uprawy w wielu różnych warunkach klimatycznych - twierdzi Profesor Iris Lewandowski z Uniwersytetu Hohenheim w Stuttgarcie.

Mniejsze ryzyko niepowodzenia w latach suchych czy niższe koszty uprawy. Osiąga bardzo wysokie plony i jest rośliną przeciwerozyjną, dzięki czemu przeciwdziałamy wymywaniu składników pokarmowych oraz poprawiamy strukturę gleby. Jest to dobra alternatywa do zastosowania jako płodozmian.

Plony porównywalne z kukurydzą na kiszonkę

Niemieckie instytuty badawcze podczas wspólnego projektu nad nowymi odmianami trawy energetycznej doszli do wspólnego wniosku. Miskant zebrany jesienią daje stabilny plon z hektara, porównywalny do kukurydzy na kiszonkę.
Badania nad miskantem prowadziło również dwunastu partnerów projektu OLIMPISC, prowadzono między innymi poszukiwania nowej odmiany hybrydowej przystosowanej do różnych warunków klimatycznych takich jak:

  • mróz;
  • susza;
  • wysokie zasolenie.

Prowadzone próby terenowe na 15 odmianach pod kątem adaptacji w różnych środowiskach i możliwości zastosowań: produkcja etanolu, biogazu. Wyniki projektu OLIMPISC wykazały, że nowe odmiany hybrydowe dawały znacznie wyższe plony niż te komercyjne. W późniejszym etapie badań przeprowadzono fizjologiczną analizę roślin. Pozwoliło to zrozumieć związek zachodzący pomiędzy tempem wzrostu a warunkami środowiskowymi.

- Wyniki badań pokazały, jak duży jest potencjał miskanta jako rośliny, którą można uprawiać na glebie niższej klasy - wyjaśnia prof. Lewandowski.
- Wyniki OPTIMISC zostały przedstawiane podmiotom z sektora produkcji biomasy i biorafinerii, aby zademonstrować ekonomiczną stronę produkcji biomasy z miskanta - dodaje.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: cordis.europa.eu/ agrarheute
Fot: envatoelements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 12:09