StoryEditor

Chwastnica uodparnia się w uprawach kukurydzy. Jak, czym i kiedy ją zwalczać?

Na plantacjach kukurydzy, głównie z uwagi na szeroki rozstaw międzyrzędzi, można zaobserwować dużą ilość różnych gatunków chwastów. Szczególne zagrożenie dla kukurydzy stanowią chwasty jednoliścienne prosowate, a przede wszystkim chwastnica jednostronna. Problemem okazuje się jej uodpornienie na nikosulfuron oraz bardzo mały wybór dostępnych herbicydów z uwagi na wycofane w ostatnich latach substancje czynne.
08.02.2024., 13:29h

Problem uodpornień na chwasty zaczyna dotyczyć coraz większej ich liczby. Aktualnie rolnicy borykają się z problem zwalczania chwastnicy jednostronnej w uprawie kukurydzy, ponieważ preparaty zawierające nikosulfuron przestają mieć aż tak zadowalające działanie.

Warto także wybierając środek ochrony roślin, zwrócić uwagę na formulację, a także zainwestować w adiuwanty, które nie tylko poprawiają działanie samej substancji czynnej, ale i obniżają ryzyko wystąpienia uodpornień.

Adiuwanty w ochronie roślin

Adiuwanty to preparaty, których główną rolą jest poprawienie skuteczności zabiegów np. herbicydowych. Odpowiedni dobór wspomagacza zależny jest od substancji aktywnej zawartej w środku ochrony roślin. Jakie adiuwanty są dostępne na rynku i jak dobrać najlepszy preparat do konkretnego zabiegu chemicznego? Więcej o tym przeczytasz tutaj: Adiuwanty w ochronie roślin. Charakterystyka i dostępność na krajowym rynku

Ważna formulacja środka ochrony roślin

Wracając do nikosulfuronu, jak powiedział nam w rozmowie jeden z wielkopolskich doradców agrotechnicznych, rolnicy którzy postawili na te substancję czynną w formulacji OD oraz dodali do mieszaniny zwilżacz, mieli bardzo dobre efekty i mniejsze ryzyko wystąpienia uodpornienia. Jak podkreślił, gorzej wypada forumlacja SC i to jeszcze podana solo.

Przewagą nikosulfuronu są na pewno rośliny następcze po uprawie kukurydzy. Jak czytamy w etykiecie, jednego z preparatów zawierającego tę substancję czynną, jeżeli zlikwidujemy plantację wcześniej, kukurydzę jako roślinę następczą można siać bez ograniczeń. Zboża po upływie 3 miesięcy (na glebach kwaśnych), lub po 9 miesiącach (na glebach obojętnych i zasadowych). Natomiast rośliny strączkowe możemy siać po upływie 9 miesięcy, lucernę po 12 miesiącach, a wiosną następnego roku można uprawiać wszystkie rośliny.

Czym zwalczać chwastnicę w kukurydzy?

Na rynku dostępne są jeszcze preparaty zawierające np.

mezotrion w połączeniu z s-metolachlorem oraz terbutyloazyną. Środek taki należy zastosować zaraz po siewie kukurydzy, przed jej wschodami lub bezpośrednio po wschodach, maksymalnie do fazy 3 liści.

Problem pojawia się, jeżeli mowa o roślinach następczych. Jak wskazuje etykieta, jeżeli kukurydza zostanie wcześniej zaorana, bo została uszkodzona np. przez grad, na takim polu można ponownie uprawiać kukurydzę lub życicę trwałą.

Jeżeli kukurydzę zbierzemy w normalnych warunkach, a środek zostanie zastosowany do dnia 1 lipca oraz po wykonaniu zabiegu głębokiej orki można wysiewać wszystkie rośliny uprawne.

W przypadku buraków cukrowych, roślin strączkowych, rzepaku ozimego, słonecznika i warzyw oraz wcześnie sianych zbóż ozimych możliwe jest jednak wystąpienie uszkodzeń. Mogą wystąpić:

  • tymczasowe wybielenia,
  • zahamowanie wzrostu,
  • zmniejszenie obsady.

Dlatego też uprawa roślin wcześniej wymienionych nie jest zalecana tuż po kukurydzy, w której został zastosowany mezotrion w połączeniu z s-metolachlorem oraz terbutyloazyną.

Zabieg jednorazowy lub w dawkach dzielonych

Kolejną opcją jest zastosowanie foramsulfuronu w połączeniu z jodosulfuronem metylosodowym i tienkarbazonem metylu.

Taką mieszankę można zastosować dwojako:

  • Jednorazowo po wschodach kukurydzy, od fazy 4 do fazy 6 liści roślin kukurydzy, a w przypadku zwalczania chwastnicy jednostronnej zabieg najlepiej wykonać od fazy 2 liści do początku fazy krzewienia.
  • W systemie dawek dzielonych: pierwszy zabieg wykonać w fazie 2-3 liści kukurydzy. Drugi zabieg, środek należy zastosować maksymalnie do końca fazy 8 liścia właściwego.

- Po zbiorach kukurydzy odchwaszczanej środkiem w warunkach normalnego przebiegu wegetacji można po wykonaniu orki i zespołu zalecanych uprawek przedsiewnych uprawiać wszystkie rośliny – czytamy w etykiecie środka.

Więcej o innych możliwościach zwalczania chwastów, nie tylko jednoliściennych można przeczytać TUTAJ: Odchwaszczanie kukurydzy – do której fazy można używać herbicydów?

 

Bernat Patrycja

Fot: Czubiński

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 02:00