Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Rozwiązanie Bayera na suszę w kukurydzy

Obrazek

Kukurydza to dziś jedna z głównych upraw w Polsce. W tym roku w niektórych rejonach mocno ucierpiała z powodu niedoborów wody, ale na większości obszaru naszego kraju poradziła sobie całkiem nieźle. Dużą rolę miał w tym m.in. wybór odmiany. Część swojej oferty na nowy sezon przedstawiła firma Bayer.

dr Maria WalerowskaJacek Daleszyński5 października 2022, 15:23
Niezaprzeczalną nowością w ofercie firmy Bayer biologiczny nawóz do otoczkowania nasion kukurydzy na bazie technologii LCO (lipochitooligosacharydów) o nazwie B-360. Preparat ten stymuluje rozwój grzybów mikoryzowych.
– Nawóz ten zawiera lipochitooligosacharydy – cząsteczki umożliwiające komunikację pomiędzy rośliną a grzybem. Mają one duże znaczenie w powstawaniu związku symbiotycznego pomiędzy korzeniami roślin a grzybami mikoryzowymi. Ich mechanizm działania polega na wysyłaniu do rośliny sygnału, który „otwiera drzwi” do komórek korzenia dla grzybów mikoryzowych oraz na stymulacji kiełkowania ich zarodników, wytwarzając strzępki grzybni – mówiła Katarzyna Gallewicz z firmy Bayer. Grzyby mikoryzowe mogą następnie przedostać się do komórek korzenia i zacząć kolonizować roślinę, łącząc się z korą pierwotną jej korzenia. Dzięki temu zwiększa się objętość funkcjonalna systemu korzeniowego. Z kolei zwiększona penetracja gleby sprawia, że kukurydza zyskuje dostęp do znacznie większej ilości wody i składników pokarmowych.

– Nawóz B-360 dobrze sprawdza się w optymalnych warunkach uprawowych, ale doświadczenia pokazują, że pełny potencjał biologicznego nawozu ujawnia się w warunkach stresu wodnego, który wzmacniając proces symbiozy i wymiany między rośliną a grzybem pomaga roślinie przezwyciężyć deficyt wody. A to z kolei wpływa na utrzymanie prawidłowego tempa wzrostu oraz wytworzenie prawidłowej ilości biomasy – podkreśla Katarzyna Gallewicz. B-360 umożliwia przezwyciężenie stresu wodnego przez kukurydzę, wspierając wzrost i utrzymując prawidłową ilość biomasy.

Odmiany na nowy sezon

Podczas konferencji, która odbyła się 4 października przedstawiciele firmy Bayer przedstawili też nowości odmianowe kukurydzy. Pojawiły się wśród nich kreacje kiszonkowe, które rozwijane są od dwóch lat. Wśród nich są odmiany DKC 3418 i DKC 3513, które jednocześnie wchodzą na rynek polski, niemiecki i francuski. Kolejna odmiana DCK 3719 to uzupełnienie oferty, jest to odmiana o ziarnie dent z przeznaczeniem głównie na ziarno, ale także z możliwością wykorzystania na kiszonkę.
W kolekcji polowej znalazło się kilka odmian, które omówił Marcin Liszewski. Na początek odmiana DKC 3201 o ziarnie flint/dent z przeznaczeniem na ziarno lub kiszonkę. Segment takich odmian nie jest szeroko reprezentowany, ale ich zaletą jest to, że można w ostatnim momencie zdecydować się na zbiór na ziarno, a nie na kiszonkę.
– To odmiana, która dobrze poradzi sobie w zmiennych warunkach pogodowych  i glebowych. To odmiana, która ma najsilniejszy wigor początkowy jeśli chodzi o całą paletę naszych odmian – mówił Marcin Liszewski.
Kolejna odmiana to DCK 3595, która jest najbardziej popularną dziś kreacją z palety w naszym kraju. To odmiana typowo ziarnowa, udaje się na stanowiskach słabszych, piaszczystych z gorszym dostępem do wody. W końcowej fazie dojrzewania szybko oddaje wodę, więc można ją zebrać z niższą wilgotnością ziarna, co zmniejsza koszty suszenia – będzie to istotne szczególnie w tym roku.
DCK 3609 o FAO 250/260 polecana na średnie i lepsze stanowiska o ziarnie typu dent. Rośliny nie są zbyt wysokie i posiadają sztywne źdźbło, co ma zapobiegać wyleganiu podczas wegetacji i tym samym ograniczać straty podczas zbioru.
– Odmiana bardzo dobrze oddaje wodę z ziarna podczas dojrzewania, ale także podczas suszenia, co zmniejsza koszty tego procesu. Z tą odmianą nie spieszymy się jeśli chodzi o termin siewu, najlepiej, jeśli gleba na głębokości siewu ma 10oC.
Odmiana DCK 3888 o FAO 270 to typowy dent na ziarno. Można ją uprawiać w nieco trudniejszych warunkach glebowych, na glebach słabszych. Jak podkreślał Marcin Liszewski odmiany z tej grupy wczesności będą w tym roku miały najlepszą opłacalność, bo mają wysoki potencjał plonowania wynikający z wyższego FAO, a ich zbiór można przeprowadzić w miarę wcześnie, kiedy wilgotność ziarna gwarantuje niższe koszty suszenia.

Sklep internetowy z nasionami

Bayer uruchamia też sklep internetowy dekalb.pl, który jest odpowiedzią na zmieniający się rynek i sposób, w jaki rolnicy chcą nabywać niektóre produkty do produkcji rolnej. Jeśli chodzi o kukurydzę to na początek dostępnych będzie kilkanaście odmian, zarówno ziarnowych, jak i kiszonkowych. Docelowo w przyszłym roku oferta sklepu poszerzy się o odmiany rzepaku, a działać będzie on od stycznia 2023 r.

mw, jdal, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)