StoryEditor

Susza na polu – czy stosować herbicydy doglebowe?

Wiosna znowu sucha. Na większości terenu kraju gleba powierzchniowo jest mocno wyschnięta, nawet na głębokości ponad 10 cm. Jednak terminy gonią i trwają już siewy soi i kukurydzy. Czy w takich warunkach stosować herbicydy doglebowe?

17.04.2025., 10:30h

Niewielkie opady jakie miały miejsce w ostatnich dobach tylko trochę poprawiły sytuację. Na szczęście na piątek zapowiadane są deszcze w prawie całym kraju. Czy poprawią one sytuację i skuteczność planowanych zabiegów herbicydowych? Zależeć to będzie od poziomu opadów.

Co robić, jeżeli kukurydza lub soja zostały już zasiane, a gleba to suchy pył? Postępowanie zależy od gatunku chronionego i prognozy pogody.

Pod względem gatunku w odchwaszczaniu soi podstawą jest zabieg doglebowy. W tej roślinie trzeba za wszelką cenę dążyć do wykonania takiego opryskiwania, nawet biorąc pod uwagę mniejszą skuteczność zabiegu. Choć w tym gatunku są także nalistne herbicydy, to mają one funkcję korekcyjną, a nie są podstawą zwalczania chwastów.

Natomiast w kukurydzy mamy dwie opcje – jeśli nie będzie sprzyjających warunków na zabieg posiewny herbicydami doglebowymi, to jest wiele rozwiązań nalistnych – po wschodach chwastów i kukurydzy.

Zalecenia dla obu gatunków

Jeżeli soja lub kukurydza nie są jeszcze zasiane lub z...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2025 16:16