StoryEditor

Termin zbioru kukurydzy na mozaikowatych polach. Jak go wyznaczyć?

Jak wyznaczyć termin zbioru kukurydzy? Wszyscy znamy złotą zasadę – s.m. w granicach 32–35%. A co zrobić, gdy nasze pole przypomina mozaikę, bo klasa gleby waha się od 3 do 6 punktów bonitacyjnych i w dodatku teren jest mocno pagórkowaty?

26.08.2024., 10:57h

Termin zbioru kukurydzy na kiszonkę

Efekt jest taki, że część roślin już zasycha, z część jest jeszcze „mocno” zielona?

Zobacz także: Kiedy jest optymalny czas zbioru kukurydzy na kiszonkę? Akcja kukurydza [REPORTAŻ]

– Szukanie kompromisu tu się nie sprawdzi – wyjaśnia Marek Kostrzewski z firmy Limagrain. Aby zgodnie ze sztuką wyznaczyć optymalny termin zbioru kukurydzy na kiszonkę, należy pobrać próbki z 3 reprezentatywnych miejsc na polu. Niestety, średnia może nie być wciąż wiarygodna, gdy część roślin ma zawartość suchej masy ok. 30%, a część ok. 40%. Teoretycznie będzie dobrze, ale nijak się będzie miało do sytuacji na polu.

Z pomocą przychodzi rolnictwo precyzyjne – mapa pola, która dostarczy informacji, jak zmienia się obszar, na którym kukurydza ma suchą masę odpowiednią do zbioru. Gdy osiągnie ona średnią suchą masę 32% na całym obszarze, należy rozpocząć zbiór.

image

Jak interpretować zapisy o glebach na mapach rolniczych Geoportalu?

W przypadku kukurydzy na polu mozaikowym należy liczyć się ze stratami – kukurydza zbyt sucha jest wprawdzie energetycznie lepsza – ma więcej skrobi, ale nie da się jej ugnieść w silosie i w związku z tym będzie dużo strat. Jednak na słabych stanowiskach często uzyskanie dużej ilości skrobi jest kolejnym problemem. Można wspomóc się zakiszaczami, ale tylko w ograniczonym stopniu (s.m. do maks. 36–37%). Z kolei zbyt mokra kukurydza ma mało energii i tendencję do wycieków soków z silosu i gnicia.

Fot: Biernacki

Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. wrzesień 2024 22:58