StoryEditor

Agregat Horsch Cultro zamiast mulczera

Firma Horsch przeprowadza w Polsce pokazy, w trakcie których promuje nowy 12-metrowy agregat Cultro jako bierne narzędzie, które pozwala nie tylko rozdrobnić ściernisko kukurydziane, ale przez zgniecenie pociętych łodyg zlikwidować możliwość przezimowania omacnicy.
04.11.2020., 00:11h

Agregat Cultro TC, czyli podwójny wał nożowy za którym pracuje narzędzie wyrównujące,  premierę miał podczas targów Agritechnica w listopadzie ub. r. Zakres jego stosowania rozciąga się od wyjątkowo płytkiej uprawy ścierniska po rzepaku po zniszczenie uprawy międzyplonów.

Cultro TC oferowany jest w szerokości roboczej 3 i 12 m, a ich wspólną cechą jest podwójny wał nożowy. Firma informuje, że podczas projektowania priorytetem była duża odporność na zużycie. Obciążenia poszczególnych noży przenoszone są na główny wał zamknięty, co powoduje, że zamontowane na nim ostrza nie mogą sprężynować. To wpływa na żywotność maszyny, nawet w ekstremalnych warunkach, takich jak suche lub kamieniste gleby. Wał przymocowany środkowo za pomocą gumowego łożyska do ramy głównej podzielony jest na sekcje o szerokości 3 m, które dostosowują się do nierówności powierzchni.

Maluch i gigant

Mniejszy Cultro 3 TC o rzeczywistej szerokości roboczej 2,90 m został zaprojektowany jako urządzenie zawieszane na TUZ-ie i może pracować zawieszany zarówno z przodu, jak i z tyłu ciągnika. Cultro 3 TC może być stosowany sam lub w połączeniu z na przykład kultywatorem Joker 3 CT.

Cultro 12 TC o rzeczywistej szerokości roboczej wynoszącej 12,20 m jest dostępny na rynku jako narzędzie ciągnione. W pozycji transportowej oba skrzydła maszyny są składane wzdłużnie do przodu, aby w ten sposób móc spełnić wymagania związane z transportem, wynoszące trzy metry szerokości i cztery metry wysokości. Wał nożowy można łączyć z 1-rzędową broną zgrzebło i sprawdzonym już wałem RingFlex lub z 3-rzędową ciężką broną zgrzebło. W zależności od terenu zastosowania obie linie wyposażenia mają swoje zalety.Kombinacja z broną zgrzebło oraz wałem sprawdza się szczególnie na glebach dość lekkich, gdyż wówczas część ciężaru maszyny może się wesprzeć na wale. Natomiast 3-rzędowa ciężka brona zgrzebło zapewnia dodatkowe rozprowadzanie słomy w kierunku jazdy. Palce brony o średnicy 14,3 mm zabierają słomę i resztki pożniwne i rozprowadzają je dalej. Ciężar maszyny Cultro 12 TC opiera się prawie całkowicie na wale nożowym, co jest zaletą, szczególnie w przypadku twardych lub częściowo zielonych resztek pożniwnych.

Do walki z omacnicą

Pracując Cultro TC można rozwijać prędkość roboczą sięgającą 20 km/h, co przekłada się na intensywne rozgniatanie i rozdrabnianie resztek pożniwnych. W regionach, w których uprawia się dużo kukurydzy ważne jest intensywne zniszczenie ścierniska, tak by omacnica prosowianka nie znalazła już na danym polu miejsca do przezimowania. Horsch podkreśla, że w takim przypadku Cultro TC okazuje się interesującym wsparciem, zgniatając i łamiąc większość ścierni. Dzięki temu ściernie wysychają, stykają się z glebą i tak rozpoczyna się proces ich rozkładu.

Chociaż zastosowanie samego Cultro TC jest zwykle niewystarczające, to jednak może być wykorzystane jako alternatywa dla innej techniki mulczowania w procesie uprawy. Aby zapewnić wysoki stopień zniszczenia ścierni kukurydzy, ważna jest duża prędkość robocza i stosunkowo sucha, twarda gleba. Dzięki temu wał nożowy może intensywniej uprawiać ściernie. Ponadto agregat z wałem nożowym może być stosowany w łanach międzyplonów i wykorzystywany do różnych prac, poczynając od ograniczania wzrostu upraw przez łamanie i rozdrabnianie.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 12:37