StoryEditor

Czysto skoszona pasza to lepsza wydajność produkcji

Czy czystość paszy ma wpływ na wydajność produkcji mleka? Zwłaszcza, jeżeli gospodarstwo produkuje 1 mln litrów mleka rocznie.
22.07.2022., 14:07h
Efektywne zbieranie materiału na paszę oraz dbanie o czystość już od samego początku gwarantuje wysoką jakość pokarmu dla krów – mówił Patryk Piontek z firmy Claas Polska.
Podkreślał, że każdy 1% zanieczyszczeń w paszy więcej powoduje zmniejszenie jej wartości energetycznej, a co za tym idzie – zmniejszenie wydajności mleka. Dlatego też warto zadbać o czyste zbieranie materiału na paszę już od samego początku.

– Przy koszeniu traw i lucerny bardzo ważne jest to, aby już od samego początku dbać o jej czystość. Podstawa to dobra kondycja lucernika, tak żeby powierzchnia była w miarę równa, nie było kretowin i muld – dodaje Piotr Olejniczak, rolnik, hodowca bydła mlecznego z Zamysłowa w woj. wielkopolskim. 
Głównym kierunkiem w gospodarstwie Olejniczaków jest hodowla bydła mlecznego. Obecnie stado liczy 260 sztuk bydła z czego ponad 100 to krowy dojne, które rocznie produkują ponad milion litrów mleka (średnio 11 600 litrów rocznie na sztukę). Powierzchnia gospodarstwa to około 110 ha, rolnik z okolic Stęszewa uprawia kukurydzę na kiszonkę, buraki cukrowe, pszenice, jęczmień, pszenżyto, łąki i lucernę. Większość areału stanowi bazę paszową dla bydła.
– Gospodarstwo prowadzę razem z ojcem już 7 lat, w tym czasie udało nam się podnieść wydajność krów mlecznych o około 1000 litrów na sztukę. Bardzo dobrze wiemy, że mleczność krowy jest mocno uzależniona od jakości pokarmu jaki pobiera – mówi syn Piotr.
Warto podkreślić, że od 36 lat gospodarstwo jest pod oceną użytkowości mlecznej, prowadzoną przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Dzięki temu ojciec i syn posiadają twarde dane do efektywnego zarządzania swoim stadem.
Użytki zielone w gospodarstwie utrzymywane są w wysokiej kulturze. Są one wapnowane, nawożone obornikiem, wałowane i podsiewane. Efektywne koszenie i zbiór roślin na paszę są priorytetem hodowców. Gospodarz lucernę zawsze stara się ciąć na wysokość 4 palców. Z doświadczenia Olejniczaka wynika, że tak skoszona lucerna lepiej odbija, a i ryzyko zagarnięcia ziemi czy kamieni jest dużo mniejsze.Do koszenia swoich ponad 40 ha lucerny i użytków zielonych rolnik wykorzystuje zestaw kosiarek Claas Disco (czołowa Disco 3150F oraz tylna Disco 8500) o łącznej szerokości roboczej 8,5 m, zagregatowanych z ciągnikiem Claas Axion 810.
– W maszynach marki Claas podczas koszenia użytków zielonych operatorów wspiera system hydropneumatycznego zawieszenia Active Float, który dba o to, by nie uszkadzać darni i chronić zbieraną paszę przed zanieczyszczeniami. Duży wpływ na czystość paszy ma także zastosowana w kosiarkach belka tnąca Max Cut. Na listwie tnącej są specjalne skrobaki, które na bieżąco ją czyszczą, co powoduje, że stare zabrudzenie nie przedostają się do pokosu – komentuje Piontek.
Zastosowanie odpowiednich maszyn w gospodarstwie pozwala na optymalizację zbiorów materiału oraz zachowanie odpowiedniej jakości i czystości. Efektem jest wzrost produkcji ilości mleka, o około 1000 litrów na sztukę oraz wysoka jakość produkowanego mleka.
Najnowszą inwestycją w gospodarstwie Państwa Olejniczaków jest wybudowana w ubiegłym roku hala magazynowa. Budynek o wymiarach 24x60x6m pozwala na całoroczne zmagazynowanie całej ilości potrzebnej słomy oraz siana. Przechowywana w ten sposób słoma oraz siano stanowią wysokiej jakości paszę oraz materiał ściółkowy. fot. Gębski
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 22:18