StoryEditor

Jeden złoty i szesnaście srebrnych medali – wyróżnienia Agritechniki przyznane!

DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze), organizator targów Agritechnica, ogłosiło dziś zwycięzców konkursu innowacji. Spośród 164 zgłoszeń wybrano jednego laureata złotego medalu i aż szesnastu zdobywców srebrnych wyróżnień.
07.12.2021., 12:12h
Gremium konkursowe zaznacza, że główna nagroda Agritechnica Innovation Gold Award jest przyznawana za innowację, która demonstruje nową koncepcję. Funkcjonalność ocenianego rozwiązania jest znacznie odmienna od znanych na rynku rozwiązań i zapoczątkowuje nowy lub znacznie poprawia istniejące procesy produkcji. Kluczowe kryteria: praktyczne znaczenie na poziomie gospodarstwa, rentowność operacyjna i korzyści z wydajności, poprawa stanu środowiska i zużycia energii oraz zmniejszenie obciążenia pracą i poprawa zdrowia i bezpieczeństwa.
Srebrne medale przyznano za innowację w istniejącym produkcie czy maszynie, która zapewnia znaczną poprawę jej funkcjonalności. Kluczowe kryteria oceny obejmują: trafność na poziomie gospodarstwa, zmniejszenie obciążenia pracą i poprawa jakości pracy i poprawiona niezawodność.
 

Złoty medal: NeXaT-Systemtraktor

nexat wymiana osprzetu

Nawet 200 t ziarna na godzinę może zebrać autonomiczny kombajn NexCo. Maszyna jest jest jedną z form multifunkcyjnego nośnika narzędzi NeXaT, który z okazji zbliżających się targów Agritechnica został nagrodzony złotym medalem. Zamiast tradycyjnych maszyn zaczepianych za ciągnikiem konstruktorzy postawili na przewożenie maszyn na samonośnej platformie.

Wysoka przepustowość modułu kombajnu NexCo nie bierze się znikąd. W łanie kukurydzy pracuje 22-rzędowa przystawka, która dostarcza materiał do dwóch niemal 6-metrowych rotorów ułożonych poprzecznie do kierunku jazdy. Rozdzielenie masy na dwa strumienie, zdaniem firmy, pozwala na około dwukrotnie wyższą wydajność omłotu w porównaniu z konwencjonalnymi kombajnami. Ponadto, dwa rozdrabniacze umożliwiają równomierne rozmieszczenie słomy i plew.

Kombajn ma zbiornik o pojemności 32 m³, dzięki czemu na większości pól kombajn zbożowy nie wymaga wsparcia wozu przeładunkowego. Rozładunek przy wydajności 600 l/s może odbywać się na uwrociu, a całość trwa tylko około minuty. Nośnik NeXaT może być używany także do prac związanych z uprawą roślin: od uprawy roli i siewu po nawożenie, ochronę i zbiory.

Zintegrowane narzędzia są montowane między czterema dużymi, napędzanymi elektrycznie podwoziami gąsienicowymi, które można obracać o 90° do jazdy po drogach. System jest zaprojektowany w taki sposób, że na każde 12 m szerokości roboczej układ jezdny ugniata tylko pas o szerokości 60 cm (5%). Moc elektryczną do napędu dostarczają dwa niezależne silniki wysokoprężne o mocy 545 KM każdy z generatorami. Pojazd jest przystosowany do alternatywnych technologii napędowych, takich jak ogniwa paliwowe.

NeXaT-a zaprojektowano jako maszynę autonomiczną, ale do monitorowania pracy dostępna jest kabina, którą można obracać o 270°. Kabina umożliwia ręczne prowadzenie pojazdu podczas transportu.


Srebrny medal: Krone - ExactUnload

Srebrny medal: Krone - ExactUnload

Praca w transporcie rolniczym podczas sezonu wzmożonych prac w gospodarstwie wymaga ciągłej uwagi, niezależnie od tego, czy właśnie odbywa się załadunek na polu, jazda po drodze czy rozładunek w gospodarstwie. Dużego skupienia wymaga się od traktorzystów zwłaszcza podczas rozładunku sieczki kukurydzy lub traw w silosie. Jest to ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także by umożliwić szybkie rozłożenie cienkiej warstwy materiału i optymalne jej zagęszczenie, a tym samym osiągnięcie najlepszego możliwego wyniku zakiszania.

Dzięki opracowanemu przez Krone systemowi ExactUnload rozładunek przyczepy GX z przesuwną przednią ścianą jest kontrolowany tak, aby transportowany materiał mógł być równomiernie rozłożony na wcześniej zdefiniowaną odległość. W tym procesie prędkość, z jaką ciągnik i przyczepa poruszają się w trakcie rozładunku (maks. 3,5 km/h) nie ma znaczenia. Gwarantuje to, że nawet niedoświadczeni kierowcy mogą właściwie wyładować masę na zadanej długości silosu.

Krone ExactUnload nie tylko zapewnia operatorowi maksymalny komfort i odciążenie, ale także może zmniejszyć liczbę błędów kierowcy, a tym samym wypadków.

 

Srebrny medal: Continental - Agro ContiSeal

Srebrny medal: Continental - Agro ContiSeal

Nie ma dobrego miejsca i czasu na przebicie opony, co dotyczy nie tylko aut osobowych, ale jest również prawdą w przypadku maszyn rolniczych. Jednak niekorzystne skutki przebicia opony w rolnictwie są znacznie gorsze niż w innych branżach, a uszkodzenia spowodowane przez ciała obce wbite w oponę zdarzają się znacznie częściej. Jednak ze względu na wielkość i masę maszyn czy opon oraz wynikające z tego straty czasu i wydajności w intensywnych sezonach siewu i zbioru, wymiana opony na polu prowadzi do znacznych opóźnień w produkcji. Niejednokrotnie przewyższają one koszty wymiany opony, nie mówiąc już o możliwych zagrożeniach wynikających w przypadku pęknięcia opony w transporcie płodów.

Opracowana przez Continental na potrzeby rynku samochodów osobowych technologia samouszczelniających opon ContiSeal jest już dostępna dla branży agro. Po wewnętrznej stroni e opony znajduje się lepki polimer, który uszczelnia przeciek w przypadku przebicia bieżnika przez ciała obce, takie jak gwoździe lub inne ostre przedmioty o średnicy do 5 mm. Pomimo uszkodzenia ciśnienie nie spada i można dalej pracować, a oponę później naprawić lub wymienić. Może to okazać się szczególnie ważne w szczycie prac. Ponadto można w ten sposób uniknąć trudniejszej i droższej zmiany opon w trudnych warunkach terenowych lub drogowych i zrobić to później w warsztacie. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku specjalistycznych maszyn żniwnych.

 

Srebrny medal: Claas – Terranimo

Srebrny medal: Claas – Terranimo

Stosowanie wydajnych i dużych maszyn rolniczych prowadzi do zwiększonego ryzyka zagęszczenia gleb, którego nie można cofnąć za pomocą zwykłych metod uprawy. Nowy system firmy Claas wzbogacający system zarządzania pracą ciągnika CEMOS, czyli wskaźnik ryzyka zagęszczenia gleby Terranimo na terminalu w kabinie pokazuje kierowcy, jak wysokie jest ryzyko ubicia gleby w obecnych warunkach pracy. Aby to obliczyć, Claas łączy informacje dostarczane przez system wspomagania kierowcy CEMOS dotyczące aspektów, takich jak rodzaj/stan gleby, nacisk na oś lub ciśnienie w oponach, z Terranimo - narzędziem używanym do symulacji obciążenia gleby i nośności. W obliczeniach uwzględniane są również dynamiczne zmiany obciążenia osi.

Gdy aplikacja wskazuje na wysokie ryzyko zagęszczenia, kierowca w trosce o kondycję pola może przerwać zaplanowaną pracę lub przezbroić zestaw np. przez zmianę balastu lub ciśnienia w oponach i ponownie sprawdzić skutki tych działań. To profilaktyczne wsparcie kierowcy, które umożliwia uniknięcie szkodliwego zagęszczania i związanych z tym negatywnych skutków dla zdrowia gleby.

 

Srebrny medal: AGCO – automatyczny system odpylania

Srebrny medal: AGCO – automatyczny system odpylania

Maszyny rolnicze i ciągniki są narażone na szczególnie zapylone środowisko, dlatego do oczyszczania powietrza do spalania w silniku wymagane są solidne i wydajne systemy filtrów, które łączą wysoki stopień separacji i długą żywotność. Szczególnie duże ilości pyłu powstają zwłaszcza w okresie żniw. W takim przypadku czyszczenie pośrednie filtra powietrza zapewnia, że ​​nie dojdzie do spadku wydajności lub zwiększonego zużycia paliwa spowodowanego niedostatkiem powietrza w komorze spalania.

W tym celu firma Fendt zaprezentowała automatyczny system odsysania pyłu. Rozpoznaje on poziom zabrudzenia filtra powietrza podczas pracy lub podczas jazdy i w pełni automatycznie czyści, bez konieczności jego demontażu. Dzięki dwóm krótkim, ale silnym impulsom ciśnienia po wewnętrznej stronie filtra powietrza uzyskuje się przepływ w kierunku odwrotnym.

Osadzający się na powierzchni filtra kurz jest jednocześnie spulchniany i wysysany z obudowy za pomocą podciśnienia. Próżnia wytwarzana jest przed napędzanym hydrostatycznie wentylatorem powietrza chłodzącego, którego prędkość obrotowa jest chwilowo zwiększona. Impuls ciśnieniowy pochodzi z oddzielnego zbiornika sprężonego powietrza, który jest napełniany powietrzem pod ciśnieniem 12 barów. Automatyczne okresy czyszczenia są uruchamiane, gdy tylko podciśnienie w układzie ssącym z powodu zwiększonego zabrudzenia spadnie poniżej wartości granicznej. System działa we wszystkich warunkach pracy, w tym przy pełnym obciążeniu.

Automatyczny system odpylania sprawia, że ​​czasochłonne, podatne na błędy i często zaniedbywane ręczne czyszczenie filtra powietrza staje się zbyteczne. W ten sposób można zminimalizować przestoje ciągnika i ryzyko zwiększonego zużycia paliwa z powodu zabrudzonych filtrów powietrza.

 

 

Srebrny medal: Müthing – CoverSeeder

Srebrny medal: Müthing – CoverSeeder

Müthing CoverSeeder łączy znane elementy maszyn rolniczych, tworząc nowy system siewu międzyplonowego – podczas mulczowania. System łączy wszystkie etapy w jednym przejeździe, co w porównaniu z metodami konwencjonalnymi (dwa i więcej przejazdów) może ograniczyć zużycie paliwa i czasu pracy, przy skutecznie wysianym międzyplonie.

Pierwszym elementem agregatu jest brona palcowa, której rolą jest równomierne rozłożenie resztek pożniwnych, głównie likwidacja stert słomy. Rozdrabniacz bijakowy rozdrabnia słomę i ściernisko oraz dzięki dużej mocy ssania wirnika bijakowego usuwa pozostałości pożniwne znajdujące się blisko ziemi. Na oczyszczonej powierzchni gleby są umieszczane nasiona międzyplonu, które są następnie pokrywane wymieszanym i rozdrobnionym materiałem organicznym. Przykryte „kołderką” nasiona dogniatane są wałem pryzmatycznym zapewniając jak najlepszy kontakt z glebą - wymagany do osiągnięcia dobrego kiełkowania.

Jak zaznacza producent, rezygnacja z intensywnej uprawy w połączeniu z pełną warstwą przykrywającą biomasę chroni glebę przed parowaniem i erozją oraz zapewnia wodę niezbędną do kiełkowania nawet w skrajnie suchych warunkach.

 

Srebrny medal: Rauch z AgriCircle – TerraService

Srebrny medal: Rauch z AgriCircle – TerraService

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat maszyny rolnicze stały się znacznie wydajniejsze, ale zwykle również cięższe. Prowadzi to do zwiększenia zagęszczenia gleby. Dzięki aplikacji TerraService opracowanej przez Rauch wspólnie z AgriCircle, rolnik ma do dyspozycji usługę cyfrową, która może z wyprzedzeniem określić warunki trakcyjne – przejezdność pola.

Rolnik musi wprowadzić wymagane do tego dane maszyny lub pobrać już wcześniej zapisane dane. Wilgotność gleby jest szacowana za pomocą pomiarów radarowych z satelitów Sentinel-1 w połączeniu z danymi pogodowymi ze stacji. Dzięki danym dotyczącym maszyny i wilgotności gleby, uzupełnionym o informacje o strukturze gleby, obliczana jest możliwość wjazdu na pole i wyświetlana dla pojedynczego segmentu o wymiarach 10x10 m.

Jeśli pole nie nadaje się do wjazdu danym sprzętem rolnik otrzyma ostrzeżenie, również w celu uniknięcia ugrzęźnięcia. Dzięki aplikacji można też zoptymalizować i określić najlepszą kolejność obrabianych pól, miejsce wjazdu na duże pola i kolejność wykonywania przejazdów.

Dzięki TerraService od firm Rauch i AgriCircle rozwinięto istniejące modele symulacyjne do prowadzenia pojazdu i obliczania ryzyka zagęszczenia roli przy użyciu satelitarnych pomiarów radarowych. Usługa jest różnorodna i może być wykorzystana do różnych prac w rolnictwie, takich jak nawożenie, aplikacja gnojowicy i ochrona roślin. Aplikacja wspiera rolnika w utrzymaniu dobrego stanu gleby, dobrej struktury gleby, a tym samym wysokiego poziomu plonów.

 

Srebrny medal: Amazone – system DirectInject

Srebrny medal: Amazone – system DirectInject

DirectInject kładzie podwaliny pod jeszcze bardziej precyzyjną ochronę upraw przy minimalnym zużyciu zasobów, chroniąc w ten sposób środowisko i obniżając koszty. Rozwiązanie firmy Amazone umożliwia elastyczny dobór środków ochrony roślin na polu oraz stosowanie dodatkowych substancji czynnych na wybranych powierzchniach zgodnie z obserwacjami rolnika.

DirectInject składa się z dodatkowego zbiornika o pojemności 50 l z własnym systemem dozowania. System umożliwia bezpośredni wtrysk dodatkowych środków ochrony roślin (w zależności od potrzeb) podczas aplikacji głównej mieszanki. Cechą szczególną jest szybki czas reakcji i pełna integracja z obwodem cieczowym opryskiwacza. Dzięki DirectInject możliwe jest indywidualne reagowanie na potrzeby uprawy na polu i zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin oraz liczby dodatkowych przejazdów opryskiwaczem. Oszczędza to czas, pieniądze i chroni środowisko. Główną zaletą technologii jest to, że DirectInject może pracować z nierozcieńczonymi środkami ochrony roślin. Mieszadło mechaniczne zapewnia, że ​​nawet środki ochrony roślin, które mają tendencję do oddzielania się, pozostają jednorodne.

Jeśli kierowca opryskiwacza zauważy, na przykład, występowanie niepożądanych chwastów, które należy zwalczać w określonej części, może aktywować dozowanie DirectInject z kabiny za dotknięciem przycisku. Produkt uzupełniający ze zbiornika DirectInject jest następnie dodawany do strumienia cieczy roboczej. Nagrodzony system bazuje na nierozcieńczonych środkach, dlatego niewykorzystaną ilość można zwrócić do oryginalnego pojemnika.

 

Srebrny medal: : Planungsbüro Heinrich - Fotoheyler

Srebrny medal: : Planungsbüro Heinrich - Fotoheyler

Mechaniczne zwalczanie chwastów w rzędach jest niezbędnym środkiem zaradczym. Dostępna na rynku technologia likwidacji chwastów między roślinami w rzędzie jest mało wydajna. Innowacyjna koncepcja rotora Fotoheyler umożliwia osiągnięcie wydajności powierzchniowej powyżej 1 hektara na godzinę.

Istotą rozwiązania jest funkcja prowadzenia rzędów Photoheyler, która niezawodnie wykrywa rzędy upraw za pomocą kamer. Koła z czujnikami maszyny mogą być sterowane za pomocą siłowników hydraulicznych i są zsynchronizowane z kołami ciągnika, co oznacza, że ​​odzwierciedlają swoje ruchy. Dzięki temu maszyna do pielenia jest prowadzona niezwykle precyzyjnie wzdłuż rzędów, a dotychczasowe trudności związane z równoczesnym sterowaniem maszyną i ciągnikiem rozwiązuje właśnie Fotoheyler. W innych rozwiązaniach wykorzystujących ruchomą ramę kierowca musi zajmować się zarówno prowadzeniem ciągnika, jak i obsługą systemu sterowania kamerą z tyłu. Prowadzi to do zwiększonej liczby popełnianych błędów, zwłaszcza podczas wjeżdżania w kolejne rzędy, podczas pielenia na uwrociu, na polu w kształcie klina lub na ciasnych zakrętach. Nagrodzony pielnik jest zamontowany z przodu ciągnika, przez co traktorzysta zachowuje kontrolę przez cały czas, a żmudna ręczna regulacja narzędzia do pielenia za pomocą joysticka jest niepotrzebna.

Fotoheyler utrzymuje kurs jazdy nawet na pochyłościach. Rośliny nie są zasypywane, ponieważ wirnik usuwający chwasty jest ustawiony ukośnie. Ponadto ogólna koncepcja sterowania umożliwi w przyszłości aplikację herbicydów w formie oprysku punktowego.

 

Srebrny medal: Fasterholt Maskinfabrik - DL 66 Pro

Srebrny medal: Fasterholt Maskinfabrik - DL 66 Pro

DL 66 Pro firmy Fasterholt to innowacyjne połączenie mobilnej maszyny nawadniającej z wężem osadzonym na szpuli (pierwotnie wykorzystywanej do nawożenia gnojowicą) z teleskopowym i hydraulicznie składaną 66-metrową aluminiową belką. Zalety dwóch popularnych metod deszczowania, czyli deszczownia szpulowa i deszczownia mostowa) są tutaj połączone w jednej maszynie.

Zaletą nawadniania z wykorzystaniem belki ze zraszaczami w porównaniu z dużym działkiem, które do tej pory zawsze były obsługiwane z mobilnej maszyny nawadniającej, jest nawadnianie z wykorzystaniem mniejszej ilości wody, przy niskim ciśnieniu (około 1-2 bary w zależności od zastosowanej dyszy) i blisko podłoża. Ponadto umożliwiają precyzyjne wytyczenie obszaru roboczego. To niskie ciśnienie potrzebne do pracy zraszaczy w porównaniu z pojedynczym działkiem oszczędza energię – praca pompy. Jednocześnie właściwy rozmiar kropli minimalizuje ich parowanie. Z racji, że wysokość roboczą rozpylaczy można utrzymać dość nisko nagrodzone urządzenie jest zdecydowanie mniej czułe na wiatr.

Wysięgnik DL 66 Pro jest podzielony na łącznie 10 segmentów o długości około sześciu metrów, z których każdy ma własne doprowadzenie wody. W przyszłości planowany jest rodzaj „kontroli sekcji” dla nawadniania w postaci przyszłego systemu kontroli częściowej szerokości; umożliwi to również nawadnianie częściowego pola w kształcie klina, jednocześnie znacznie unikając nakładania się i nawadniania obszarów innych niż docelowe.

Korzyści ekonomiczne dla rolników są już doskonale widoczne. Możliwość nawadniania do 8 hektarów przy jednym ustawieniu maszyny bez konieczności czasochłonnego przestawiania, prowadzi do wzrostu wydajności i jakości pracy. Samo przestawienie może być również wykonane przez jedną osobę dzięki hydraulicznemu uruchamianiu mechanizmu teleskopowego lub składania, co oszczędza czas i dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo pracy. Pozytywny wpływ na środowisko i sytuację energetyczną należy również przewidywać dzięki energooszczędnej i wodooszczędnej eksploatacji.

 

Srebrny medal: New Holland - system automatyzacji OptiSpread

Srebrny medal: New Holland - system automatyzacji OptiSpread

Jednolity rozkład poprzeczny rozdrabnianej w kombajnie słomy jest jednym z podstawowych warunków precyzyjnej produkcji roślinnej, zwłaszcza przy uprawie uproszczonej. Regulacja rozrzutu słomy w kombajnach zbożowych pracujących na dużych szerokościach roboczych często jest sterowana ręcznie. Wtedy powstający podczas pracy pył zwykle uniemożliwia bezpośrednią obserwację rozkładu rozdrobnionego materiału za pomocą lusterka wstecznego lub kamery. Ponadto operator nie może zapomnieć o zmianie technologii dystrybucji podczas każdego przejazdu, by zniwelować nachylenie terenu czy wpływ wiatru. W przeciwnym razie rezultatem jest podwojenie objętości słomy lub częściowe obszary bez przykrycia słomą.

Dlatego firma New Holland opracowała system dystrybucji sieczki z technologią pomiaru bezpośredniego, OptiSpread Automation System. Czujniki radarowe zamontowane po obu stronach kombajnu mierzą prędkość i rozrzut siekanego materiału - rejestrują cały rzut. Jeżeli rozkład rozprowadzania słomy nie odpowiada oczekiwaniom, to odpowiednio zwiększa się lub zmniejsza prędkość obrotową napędzanych hydraulicznie wirników podających po obu stronach, aż rozkład rozprowadzania ponownie będzie odpowiadał rozkładowi znamionowemu. Technologia rejestruje nieregularny rozkład rozdrobnionego materiału nawet przy wietrze tylnym lub czołowym, a dodatkowo umożliwia tworzenie mapy rozkładu.

 

Srebrny medal: Claas – CEMOS Auto Header

Srebrny medal: Claas – CEMOS Auto Header

Hedery typu vario ze zmienną długością stołu są często używane nieprawidłowo. Z jednej strony pozycja nagarniacza nie jest dostosowana do warunków uprawy, a z drugiej strony przepływ zbieranego materiału jest nieregularny, ponieważ długość stołu nie jest dostosowana do długości roślin. Często zapomina się też o ustawieniu odpowiedniej długości stołu listwy tnącej po jej transporcie. Konsekwencją są zbyt wysokie straty podczas zbierania i straty wydajności omłotu spowodowane nieregularnym przepływem zebranego materiału. Ponadto system sterowania kombajnu nie są w stanie zoptymalizować ustawień maszyny, jeśli listwa tnąca jest już niewłaściwie wyregulowana.

Dlatego Claas opracował technikę system automatycznej regulacji zespołu żniwnego o nazwie CEMOS Auto Header. Sercem jest skaner laserowy umieszczony na dachu kombajnu, który stale rejestruje wysokość roślin. Gdy kombajnista określi nominalną wysokość pracy nagarniacza i nominalną pozycję poziomą, są one automatycznie dostosowywane do zmiany wysokości uprawy. System rozpoznaje ścieżki technologiczne i koniec łanu. Długość stołu dostosowana jest do regulatora przepustowości w kanale wlotowym. Celem jest jak najbardziej równomierny przepływ zebranego materiału w gardzieli.

System sterowania odciąża operatora i stwarza warunki do maksymalizacji przepustowości dzięki automatycznemu systemowi regulacji. Jest to zatem kolejny element na drodze do automatyzacji zbioru kombajnem.

 

Srebrny medal: New Holland - automatyzacja Big Baler

Srebrny medal: New Holland - automatyzacja Big Baler

Podczas zbioru słomy traktorzysta musi cały czas patrzeć na pokos przed sobą, aby z jednej strony zebrać cały materiał i równomiernie wypełnić komorę belowania, ale z drugiej strony na prasę czy nie wystąpiły żadne zakłócenia. Przeznaczony do tzw. Dużych kostek system Big Baler Automation firmy New Holland umożliwia traktorzyście ustawić żądaną masę kostki, a następnie system przejmuje kierowanie maszyną i regulację zarówno prędkości ciągnika, jak i ustawienia prasy. To kluczowa ewolucja w kierunku w pełni automatycznej obsługi prasy kostkującej. Jeden czujnik skanuje pokos przed ciągnikiem, a drugi wykrywa przyspieszenie i kierunek jazdy ciągnika. W celu uzyskania jeszcze większej dokładności dodatkowo są przetwarzane informacje z czujnika GPS ciągnika. Dzięki temu ciągnik jest prowadzony w pełni automatycznie, a jego prędkość jest dopasowywana do warunków. Jednocześnie gromadzone dane służą do ciągłego wstępnego obliczania masy beli w celu dostosowania ustawienia nacisku prasowania oraz prędkości pojazdu czy grubości warstw poszczególnych suwów tłoka. Dzięki temu prasa pracuje z dużą wydajnością, nawet w przypadku zmieniających się warunków zbioru i plonu zawsze osiągając tę samą, zadaną masę beli.

System Big Baler Automation odciąża operatora podczas długich dni zbiorów i pomaga zapewnić wydajny zbiór nawet w ciemności. Stała masa kostek ułatwia planowanie dalszej logistyki.

 

Srebrny medal: Agro Intelligence – RoboVeg Robotti

Srebrny medal: Agro Intelligence – RoboVeg Robotti

Autonomiczny robot do selektywnego zbioru brokułów firmy Agro Intelligence odpowiada na jedno z największych wyzwań w pracochłonnej uprawie warzyw, jakim jest dostępność pracowników. W uprawie brokułów zbiory zajmują około połowy całkowitego wymaganego czasu pracy.

RoboVeg Robotti łączy robota polowego Robotti firmy Agro Intelligence z robotem do zbioru brokułów firmy RoboVeg. Robot polowy Robotti zasilają dwa silniki o łącznej mocy 104 kW. 40 kW tej mocy dostępne jest na WOM. TUZ ma udźwig 750 kg.

RoboVeg ma kamery 2D o wysokiej rozdzielczości i czujniki 3D. Dwa ramiona robota, które można obracać wokół sześciu osi, wykonują autonomiczne zbieranie brokułów. Ramię robota potrzebuje około trzech sekund od wybrania brokułów na polu do odłożenia go. Jego wydajność zbioru wynosi około 2400 jednostek na godzinę, podczas gdy pracownik osiąga przy zbiorze ręcznym wydajność zaledwie około 300-360 jednostek na godzinę.

Chociaż autonomiczne roboty są już dostępne i wykorzystywane do siewu, zwalczania chwastów i bronowania, do tej pory automatyzacja zbioru nie okazała się możliwa. RoboVeg Robotti to pierwszy autonomiczny system do zbioru brokułów, dzięki czemu przyczynia się do znacznej poprawy produktywności. Dla hodowców oznacza to wzrost wydajności i zmniejszenie kosztów.

 

Srebrny medal: Rostselmash – RSM OK ID

Srebrny medal: Rostselmash – RSM OK ID

Monotonna praca na polu jest męcząca; jednocześnie długie dni robocze są nieodłączną częścią pracy rolnika czy usługodawcy, zwłaszcza w okresie żniw. Szczególnie poważne mogą być konsekwencje zasypiania kierowcy za kierownicą traktora lub kombajnu. Nawet jeśli trwa to tylko kilka sekund, konsekwencje zasypiania sięgają od uszkodzonych i niesprawnych maszyn po ofiary śmiertelne.

Systemy ostrzegania przed sennością lub systemy wspomagania uwagi są już od jakiegoś czasu dostępne w sektorze samochodów osobowych. Rostselmash podchwycił to podejście, przeniósł je do sektora rolniczego i intensywnie je rozwinął. RSM Ok ID stale monitoruje stanu kombajnisty i w przypadku wykrycia oznak senności lub innych zmian stanu natychmiast powiadamia kierowcę głośnym sygnałem dźwiękowym i zatrzymuje maszynę, aby uniknąć tragicznych konsekwencji. Dodatkowo system automatycznie generuje komunikat do systemu zarządzania gospodarstwem Agrotronic. Źrenice operatora, mruganie, pozycja głowy i puls są stale monitorowane za pomocą kamery w celu rozpoznawania senności. System rozpoznaje zatem typowe oznaki senności: częste mruganie, patrzenie w dół lub ich zamykanie na dłużej niż trzy sekundy, spadek tętna oraz ziewanie i tarcie oczu. Ponieważ system RSM Ok ID jest połączony z ISOBUS maszyny, jest w stanie aktywnie zatrzymać pojazd. Umożliwia to zapobieganie wypadkom.

 

Srebrny medal: Agtech 2030 - system zapobiegania zagęszczaniu (CPS)

Srebrny medal: Agtech 2030 - system zapobiegania zagęszczaniu (CPS)

Zagęszczanie gleby i jego długoterminowe konsekwencje, które są związane ze wzrostem wydajności, a tym samym wyższymi masami maszyn, są dobrze znane. Aby je ograniczyć, coraz częściej wykorzystywane są możliwości techniczne związane z konstrukcją maszyny (powierzchnia styku, regulacja ciśnienia w oponach, napęd gąsienicowy itp.). Chociaż rozwój ten należy przyjąć z zadowoleniem, nie wystarczy on do zapewnienia skutecznej ochrony gleby. Wiele szkód powstaje z powodu niewłaściwego użytkowania maszyn lub jazdy po gruntach ornych w niewłaściwym momencie.

System zapobiegania zagęszczaniu (CPS) firmy Agtech 2030 oferuje usługę, która z wyprzedzeniem i w formie mapy pokazuje aktualne ryzyko zagęszczenia pola, a tym samym jego możliwości nawigacji. Szybkie, specyficzne dla lokalizacji obliczenia pomagają zaplanować pracę, a także umożliwiają kierowcy maszyny ominięcie w razie potrzeby części zagrożonych obszarów. Symulacja dodatkowo obejmuje „stan pola” i ważne zmienne stanu gleby, takie jak metoda uprawy roli, rośliny uprawne i stan roślinności.

System oferuje użytkownikom pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących ryzyka zagęszczenia gleby oraz pomaga decydować, gdzie i kiedy należy wykonywać prace na polach w określonym zestawie maszyn. W efekcie rolnik jest w stanie optymalnie zaplanować swoją pracę i jak najlepiej chronić glebę. Można zapobiec dodatkowym zabiegom uprawowym w celu wyeliminowania szkodliwego ubijania, a także wynikającej z tego emisji CO2. Prowadzi to do oszczędności czasu i kosztów oraz zapewnia wysoki potencjał wydajności.

 

Srebrny medal: Reichhardt razem z HBC-radiomatic, Vogt, MDB - Pilot SIS

Srebrny medal: Reichhardt razem z HBC-radiomatic, Vogt, MDB - Pilot SIS

Jednym z największych wyzwań związanych z autonomiczną obsługą maszyn rolniczych jest obsługa i bezpieczeństwo pojazdów. Dlatego też maszyny autonomiczne mogą być obsługiwane tylko z dużymi ograniczeniami, złożonymi systemami czujników i kosztowną technologią.

Pilot SIS to system zdalnego sterowania autonomicznymi maszynami rolniczymi. Składający się ze sterowania radiowego i automatyzacji ISOBUS. SIS spełnia wszystkie wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego i został początkowo opracowany do produkcji seryjnej w gąsienicowym nośniku narzędzi. Integracja bezprzewodowego terminala operatorskiego Smart Farming z bezpiecznym systemem sterowania radiowego oraz połączenie z automatycznym systemem sterowania opartym na nawigacji GNSS z sygnałem korekcyjnym RTK i wreszcie pełna automatyzacja ISOBUS do zautomatyzowanych prac i kontroli sekcji umożliwia pracę częściowo autonomicznych maszyn. Zapewnia to bezpieczeństwo operatora i jego otoczenia, automatyzuje pracę i czyni ją bardziej precyzyjną, odciąża operatora i chroni środowisko. System może monitorować i kontrolować wiele maszyn jednocześnie.


Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:02