Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Metaltech – czołowy producent przyczep – świętuje 30 lat!

Obrazek

30 lat temu młodzi zapaleńcy, przekonani, że warto spróbować, podjęli wyzwanie, zaczynając w malutkiej hali po upadłym POM w Mirosławcu. Ta odważna decyzja dała podwaliny firmie, która dziś w rozległych halach i z użyciem najnowszych technologii produkuje ponad 1000 maszyn rocznie i zdobywa rynki całego świata.

 

Krzysztof Gębski30 maja 2022, 15:00

Dziś współwłaściciele Ryszard Beer, Jan Borowiec i Ireneusz Ciepielewski mogą poszczycić się nowoczesną firmą, zatrudniającą ponad 250 pracowników. Ale 30 lat temu, kiedy w Polsce rodził się kapitalizm, wcale tak różowo nie było.

 – W pierwszych miesiącach funkcjonowania firmy w 1992 roku, dzięki uprzejmości ówczesnego burmistrza, korzystaliśmy z pożyczonego sprzętu zalegającego w magazynach. Tylko tak mogliśmy wystartować – wspomina początki Jan Borowiec. Pracowali od świtu do nocy, by wyprodukować sprzęt, którego tak na wsi brakowało. 

– W pierwszych latach dynamicznie rozrastała się załoga, by nadążyć z zapotrzebowaniem na przyczepy, w tym słynne przyczepy samozbierające T-010. Z każdym rokiem pojawiały się kolejne modele. Zadebiutowaliśmy na targach, reklamowaliśmy się też na łamach top agrar, co niesamowicie przysporzyło nam zamówień – podkreśla Ireneusz Ciepielewski. Historia firmy to także momenty krytyczne, jak pamiętny rok 1997, kiedy to prawie 100 maszyn z usterkami wróciło do firmy.

 – Ale ten kryzys nas wiele nauczył i umocnił. Dziś wiemy, że do klienta musi trafić produkt sprawdzony i najwyższej jakości, bo markę buduje się latami – przekonuje Ciepielewski. Kolejnym istotnym etapem w rozwoju firmy – jak wspominają jej założyciele – było utworzenie Grupy Agro7, która wspólnie organizowała spotkania z dealerami, jej członkowie byli obecni na targach i do dziś jest dobrą platformą współpracy. Początek nowego tysiąclecia to wprowadzanie nowych technologii i produktów, zwłaszcza serii przyczep DB oraz TS. Nowości to m.in. wycinaki do kiszonek, wozy paszowe, rozrzutniki obornika czy przyczepy hakowe do przewozu materiałów budowlanych. 

Metaltech rozwinął współpracę z kluczowymi dealerami w Polsce, a także ruszył z eksportem do Holandii, Danii, Niemiec i wielu wręcz egzotycznych krajów. W kolejnych latach właściciele firmy postawili na rozwój infrastruktury, powstały nowe hale z nowoczesnymi urządzeniami i automatyzacją produkcji, biura konstrukcyjne, nowoczesny biurowiec. 

– Przede wszystkim zmieniliśmy organizację firmy i rozszerzyliśmy kadrę zarządzającą. To dało firmie nowego kopa. Dzięki temu mamy dziś dynamiczny, superzmotywowany zespół – podkreśla Ireneusz Ciepielewski. W 2019 r. firma odkupiła część udziałów po czwartym założycielu, które trafiły do Farmaralu i uzyskała ponownie status średnich przedsiębiorstw. Dzięki temu może aplikować o dofinansowanie z różnych projektów na rozwój i modernizację parku maszynowego dla małych i średnich firm. Właściciele dbają o dobrą atmosferę w firmie i wspierają zainteresowania pozazawodowe pracowników.

 – Cieszą nas zaangażowani pracownicy, bo dzięki temu dajemy radę w codziennej walce i wobec nowych wyzwań – podsumowuje Ciepielewski.

 

powyżej - Współwłaściciele i Zarząd Metaltechu: Ryszard Beer, Jan Borowiec, Ireneusz Ciepielewski.Picture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)