StoryEditor

Orka On-Land z pługiem Kuhn Master L

Firma Kuhn na tegorocznej wystawie Agro Show zaprezentowała pług Master L z możliwością wykonywania orki On-Land.
04.10.2018., 10:10h
Poruszanie się ciągnikiem podczas orki po caliźnie ma wile zalet. Jedną z nich jest możliwość współpracy z pługiem ciągnika o szerokim ogumieniu (nawet 900 mm), które najzwyczajniej w świecie nie mieści się w bruździe. Istnieje także opcja pracy na bliźniaczym ogumieniu lub ciągnikiem z gąsienicowym układem jezdnym. Dodatkowo nie ugniatamy kołami traktora podglebia, dzięki czemu nie zachodzi ryzyko utworzenia podeszwy płużnej.

Jeszcze nie tak dawno orka On-Land zarezerwowana była dla posiadaczy największych modeli pługów, przeważnie półzawieszanych. Teraz taką opcję oferują zawieszane pługi Kuhn Master serii L.

Master L to oferta skierowana do średnich wielkości gospodarstw oczekujących nowoczesnych rozwiązań, które posiadają mocne ciągniki, jednak rozłóg pół nie pozwala na zastosowanie maszyn półzawieszanych. Nowe pługi Kuhn przeznaczone są do współpracy z ciągnikami o mocy do 300 KM.

Model L to zupełnie nowa konstrukcja. Niemal wszystkie elementy zostały zaprojektowane od podstaw. Zmieniono układ zawieszenia, tak by sprzęt mógł współpracować z traktorami o ogumieniu w rozmiarze 42 cali i szerokości przekraczającej 710 mm. Z racji możliwości wykonywania orki tradycyjnej lub w wersji On-Land wydłużeniu uległy odkładnice.

Konstruktorzy zadbali także o szerszą możliwości regulacji przedpłużków. Prócz bez narzędziowej regulacji głębokości można także zmieniać kąt pracy przedpłużka przestawiając detal w uchwycie. takie rozwiązanie pozwala na szybko poprawić przepływ resztek pożniwnych oraz uch przykrycie.

Kolejna zmiana dotyczy koła podporowego. W nowych modelach Master L, koło nie wystaje poza obrys maszyny, co pozwala na precyzyjne wykańczanie orki przy płotach i ogrodzeniach czy innych przeszkodach. Możliwość takiego ulokowania koła to zasługa przeprojektowanej grządzieli. Modernizacji poddano także układ hydraulicznego zabezpieczenia non stop, które zyskało większe i mocniejsze siłowniki.

Kuhn Master L charakteryzuje się maksymalną szerokości pracy wynoszącą 55 cm na korpus. Prześwit pod ramą, jak zapewnia producent to 80 cm, co sprawia, że nie trzeba się obawiać o zapychanie nawet podczas orki na stanowiskach z dużą ilością materii organicznej, jak np. po kukurydzy ziarnowej. W zależności od modelu elementy robocze rozstawione są na ramie co 95 lub 101 cm.

Kuhn Master L jest dostępny w ofercie od września tego roku. Od sezonu 2019 pług będzie dostępny z funkcja Smart Ploughing.   pt
Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 08:36