StoryEditor

Sianokosy tradycyjne i nowoczesne – uczniowskie Agro Show w Trzciance

Dziś sianokosy w upale to dla wielu rolników żaden problem, bo wiele ciągników pracujących w gospodarstwach jest już wyposażonych w klimatyzowane kabiny. Ale podczas dzisiejszych uczniowskich pokazów w Trzciance k. Opalenicy (Wielkopolska) ich widzowie mogli zobaczyć także jak ciężko pracowali przed laty ich dziadowie i pradziadowie.
12.06.2019., 17:06h
10. edycja uczniowskiego Agro Show w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance zgromadziła nie tylko całą społeczność tej rolniczej szkoły, lecz także ich rodziców i rolników z powiatów: szamotulskiego, nowotomyskiego, grodziskiego i poznańskiego. W tym roku pokazy polowe w wykonaniu uczniów pracujących na sprzęcie rolniczym z własnych gospodarstw zaplanowano tak, by pokazać jak najszersze spektrum prac polowych. Na położonym tuż przy szkole polu uczniowskim specjalnie na potrzeby pokazów pozostawiono ok 0,5 ha żyta.

Najpierw uczniowie klas rolniczych wraz z nauczycielami przygotowali pokaz dawnego, ręcznego zbioru żyta. Potem na polu pojawiła się konna kosiarka do trawy i konny pług ciągnięty przez podwójny zaprzęg.  Następnie prezentowane były nowsze i najnowsze maszyny rolnicze: zgrabiarki, przetrząsarki, prasy zwijające, owijarki bel, rozrzutniki obornika, pługi obracalne i zagonowe, agregaty ścierniskowe, kultywatory, brony talerzowe, agregaty uprawowo-siewne i siewniki oraz opryskiwacze i na samym końcu kombajny z przystawkami do zbioru zbóż i kukurydzy. Łącznie uczniowie zaprezentowali podczas pracy ponad 60 ciągników, kombajnów i maszyn rolniczych.

Po pokazach polowych w wykonaniu młodych rolników wszyscy uczestnicy przeszli na teren szkoły by tam rozpocząć piknik, podczas którego wszystkie klasy rywalizowały z sobą w kilku konkurencjach sprawnościowych o cenne nagrody.

Nad prawidłowym przebiegiem tej imprezy czuwali nauczyciele przedmiotów rolniczych: Marek Duda, Paweł Duda, Bogusław Zboralski, Marek Walczak i Zbigniew Szuberla. Pokazy odbyły się w ramach obchodów "Tygodnia Zawodu Technika Rolnika". Ten kierunek kształcenia od lat jest główną siłą szkoły w Trzciance, a jej uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki w rywalizacji na arenie krajowej. Kilka dni temu po raz kolejny w ciągu ostatnich lat stanęli na podium Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych zdobywając dla szkoły II miejsce.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 12:25