Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Strip-till Czajkowskiego na 150 koni

09.07.2018

Drukuj

Strip-till Czajkowskiego na 150 koni

Artykuł dostępny

Półzawieszany agregat STZ 300 to nowość wśród sprzętu marki Czajkowski. Maszyna o szerokości 3 metrów jest wyposażona od 4 do 8 łap spulchniających zabezpieczonych hydraulicznie. Ramki są w offsecie i można regulować ich rozstaw od 37,5 do 75 cm. Do siewu kukurydzy może zostać rozbudowana do 4,5m. Całość jest wsparta na wale oponowym o średnicy 800mm w offsecie. Na końcu maszyny znajduje się trzy punktowy układ zawieszenia na którym można zawiesić siewnik punktowy lub przystawkę siewną PS. Do wyboru będą dwa rodzaje dwukomorowego zbiornika do nawozu lub nasion , na przedni tuz lub zawieszonego na maszynie.  Za wysiew odpowiadają elektryczne aparaty wysiewające. Maszyna wymaga ciągnika o mocy 150 KM.

r e k l a m aKolejną nowością jest zmodernizowana sekcja przystawki siewnej PS do siewu rzepaku i zbóż. Teraz kopiowanie terenu odbywa się przy pomocy dwóch kół, kopiującego i dogniatającego. Regulacja głębokości siewu jest regulowana za pomocą śruby rzymskiej. Całość zawieszona jest na równoległoboku.

Nowe maszyny można było podziwiać w trakcie ogólnopolskiego dnia uprawy pasowej zorganizowanego przez firmę Czajkowski. Było to dobrą okazją do poznania technologii strip-till, wyników doświadczeń polowych i porównania jej z technologią orkową. Do Sokołowa 5 lipca przybyło 300 rolników z kraju i zagranicy aby przekonać się o zaletach uprawy pasowej na własnej skórze. To wszystko było zwieńczone pokazem pracy maszyn.

Polecany artykuł

Strip-till w ofercie Ursusa Na początku spotkania rolnicy wysłuchali prelegentów mówiących o zaletach uprawy pasowej, ochronie gleby, wapnowaniu, nawożeniu i rezultatach badań prowadzonych przez niezależnych ekspertów. Jednym z nich był plon i zawartości cukru w buraku cukrowym – strip-till i orka. Maciej Czajkowski przedstawił efekty uprawy która od lat z powodzeniem jest stosowana w jego gospodarstwie. Jak mówi przede wszystkim przez wyższą efektywność - redukcję nakładów na uprawę oraz stabilne i wyższe plony nie tylko w latach suchych ale i mokrych.

Druga część spotkania to zwiedzanie poletek z wachlarzem odmian kukurydzy firm FarmSaat i Syngenta, buraka cukrowego Hilleshog oraz pszenicy. Każdej uprawie towarzyszyła odkrywka w glebie. Pokazano i omówiono różnice w strukturze gleby i profilu miedzy uprawą tradycyjną a pasową. Wszyscy jednak czekali na pokaz pracy maszyn, a w nim szeroki wachlarz maszyn i opcji wyposażenia sprzętu rodzimego producenta. Zaprezentowano również agregat do pasowej uprawy warzyw który z powodzeniem pracuje na polach rodziny Czajkowskich. ppsz
Fot. Pszonka

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

Galeria zdjęć

Pokaż więcej zdjęć z tej galerii

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii