StoryEditor

Jakiej średnicy talerze są najlepsze?

Porównanie bron z talerzami o różnej średnicy przeprowadzono wspólnie z firmą Lemken. Przez cały sezon oceniliśmy, jak w konkretnych warunkach polowych poradzą sobie trzy maszyny: Heliodor, Rubin 9 i Rubin 12. Każda z nich pracowała podczas wiosennej uprawy poplonu, na ściernisku po zbożu, a także kukurydzy ziarnowej.
03.07.2018., 11:07h
W żadnej grupie maszyn uprawowych paleta sprzętu nie poszerzyła się tak bardzo, jak w bronach talerzowych. Najliczniej przybywa modeli z talerzami o coraz większej średnicy, co pozwala pracować głębiej. Taki sprzęt jest jednak znacznie droższy, więc wielu rolników zastanawia się, czy potrzebują takich rozwiązań?

Aby precyzyjnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie przez cały rok testowaliśmy w takich samych warunkach trzy maszyny z talerzami o różnej średnicy. Podstawowym kryterium porównania było znalezienie odpowiedniej maszyny do najmocniejszego ciągnika w danym gospodarstwie.

W tym przypadku u rolnika pracował traktor Claas Axion 830 (moc maksymalna 230 KM). Do naszego porównania Lemken dostarczył następujący sprzęt:
  • Heliodor 9/600 KA (6 m), talerze 510 mm,
  • Rubin 9/500 KA (5 m), talerze 620 mm,
  • Rubin 12/400 KA (4 m), talerze 736 mm.

Wszystkie trzy brony talerzowe porównano w sezonie 2017 na trzech tych samych polach:
  • uprawa poplonu przeznaczonego na zazielenienie, 27 marzec 2017 r.
  • uprawa ściernika z rozdrobnioną słomą 21 lipiec 2017 r.
  • uprawa ścierniska po kukurydzy zebranej na ziarno, praca bezpośrednio za kombajnem 19 październik 2017 r.

Na każdym polu maszyny pracowały z różną głębokością. Strategia jazdy ciągnikiem ukierunkowana  była na osiągnięcie jak największej wydajności powierzchniowej. W niektórych przypadkach czynnikiem ograniczającym była zbyt niska moc silnika, a w innych niezadowalająca jakość pracy. Uczestnicy testu oceniali wzrokowo jakość pracy maszyn po wykonaniu przejazdu testowego. Wydajność powierzchniowa maszyn została obliczona na podstawie prędkości i szerokości roboczej. Oczywiście zależy ona w dużej mierze od powierzchni i kształtu pola, dlatego w warunkach rzeczywistych należy odjąć czas na wykonanie nawrotów i ewentualne nakładki. Całkowity czas, który tracony jest na uwrociach jest krótszy gdy pracuje się z maszyną o większej szerokości.

Więcej szczegółów dotyczących porównania i jakości pracy na różnych stanowiskach z różną głębokością przeczytacie w najnowszym numerze top agrar Polska 7/2018.

Jeśli chcesz otrzymać plik PDF z porównaniem bron talerzowych Lemken wypełnij poniższy formularz i odbierz darmowy PDF z całym artykułem:
Zanim wypełnisz poniższy formularz, zapoznaj się z pełną treścią klauzuli informacyjnej (PDF).


Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 15:05