StoryEditor

Wielka, ale zwinna ładowarka Weidemann 9580T [testujemy dla Was]

W redakcyjnym teście sprawdziliśmy możliwości ładowarki Weidemann 9580T. To największy przedstawiciel ładowarek kołowych z teleskopem producenta z Niemiec. Czy duży przegub sprawdził się w średniej wielkości gospodarstwie z produkcją zwierzęcą?
12.01.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Mocny silnik Deutz

  • Dobra widoczność

  • Solidne ramię

  • Przekładnia bez zastrzeżeń

  • Centralne smarowanie

  • Dane techniczne

  • Wrażenia z jazdy

  • Plusy i minusy

Ładowarka kołowo-teleskopowa Weidemann 9580T została zbudowana z myślą o przeładunku ciężkich materiałów. Sprzęt o takich gabarytach sprawdzi się przede wszystkim w skupach, dużych gospodarstwach z produkcją zwierzęcą, czy w biogazowni. W ramach redakcyjnego testu ładowarka trafiła do gospodarstwa z hodowlą ok. 250 krów mlecznych. Przez kilkanaście dni zmagała się głównie z załadunkiem obornika, równaniem terenu, czy ładowaniem zboża w magazynie. Na pierwszy rzut oka ładowarka sprawia wrażenie bardzo dużej maszyny. Długość całkowita bez łyżki wynosi 6,1 m. Ładowarka ma 3,1 m wysokości i 2,4 m szerokości. Mimo potężnych gabarytów (masa bez łyżki ­– 11 210 kg) maszyna ma przyzwoity promień wewnętrzny skrętu, wynoszący 2,45 m. Ładowarka dostarczona została z łyżko-krokodylem, na który maksymalnie udało nam się załadować ok. 3,5 t materiału.

image

Załadunek obornika

FOTO: Gębski

Mocny silnik Deutz

W podstawowej wersji model 9580T dostępny jest z 4-cylindrowym silnikiem Deutz o pojemności 3621 cm³ i mocą 136 KM. Testowana ładowarka miała mocniejszą jednostkę o pojemności 4038 cm³, generującą 156 KM przy maksymalnej liczbie 2300 obr./min.

Taka moc pozwoliła bezproblemowo wykonywać pracę na terenie gospodarstwa oraz na polu. W naszym odczuciu ładowarka miała spory zapas mocy i nie wycisnęliśmy z niej wszystkiego. Pierwszym zadaniem podczas testu maszyny było równanie terenu za gospodarstwem. Testowana ładowarka przyjechała do nas na ogumieniu w rozmiarze 600/55 R26.5. Podczas pracy w grząskim terenie koła łatwo się zapadały, a maszyna zaczynała się zakopywać. Naszym zdaniem przy tak dużej masie warto zastanowić się nad wyborem szerszego ogumienia. Opony wyposażone były w kostkę typową do prac polowych i tam faktycznie dobrze się sprawdziły. Przy pracach na placu tego typu opony mogą się dość szybko zużyć.

Dobra widoczność

Naszą uwagę przyciągnęła duża, komfortowa dwudrzwiowa kabina.

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 09:10