StoryEditor

Najszersza brona talerzowa na rynku – Lemken Rubin

Na targach Agritechnika w Hanowerze firma Lemken zaprezentowała bronę talerzową Rubin o średnicy 645 mm. Czym jeszcze charakteryzuje się tak najszersza na rynku brona?
08.01.2024., 10:56h

To najszersza na rynku brona talerzowa z talerzami o średnicy 645 mm – pochwalili się podczas Agritechniki przedstawiciele firmy Lemken. To znaczny przeskok niemieckiego producenta, który dotychczas oferował talerzówki Rubin w szerokości do 7 m. Firma podkreśla, że mimo dużej średnicy talerzy, brona jest dopuszczona do ruchu drogowego w całej UE z prędkością do 40 km /h. Nowa brona jest zaczepiana do ciągnika za pomocą głowicy kulowej lub ucha holowniczego, a dla ułatwienia dostępna jest hydrauliczna stopa podporowa. Składanie do transportu odbywa się wygodnie, czyli bez opuszczania kabiny.

Dwa rzędy ząbkowanych wklęsłych talerzy umożliwiają mieszanie na całej powierzchni już od głębokości zaledwie 7 cm. Odstęp między talerzami, wynoszący 14 cm zapewnia pracę bez zatykania, nawet przy dużych ilościach materii, a każdy talerz w Rubinie ma amortyzator, co zmniejsza naprężenia działające na ramę.

W nowym Rubinie ekrany boczne są zawieszone wahadłowo, aby optymalnie dopasować się do konturów pola. Na bardzo pofałdowanym terenie lub podczas pracy na zboczach opcjonalny system iQ-Contour zapewnia utrzymanie równej głębokości roboczej. Dodatkowo hydrauliczna regulacja głębokości pozwala reagować na zmieniające się warunki i zmieniać głębokość roboczą w trakcie jazdy. Podczas zawracania na polu brona porusza się na wale, który dzięki szerokiej powierzchni styku zapewnia bezpieczną pracę i minimalizuje ugniatanie gleby.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 07:53