StoryEditor

Wynalazek rolnika: Samojezdna zgrabiarka z prasą zwijającą [3w1]

Pomysłowy rolnik co rusz opracowuje w warsztacie nowe maszyny. Najnowszym dziełem jest samojezdna zgrabiarka ciągnąca prasę zwijającą. Jak rolnik to zrobił? Zobacz wynalazek 3w1 rolnika-majsterkowicza!
28.04.2023., 15:04h

Jak zebrać suche siano z podmokłych łąk?

Nie tak łatwo zebrać suche siano z podmokłych łąk, bo gdy traktor jedzie przed zgrabiarką, przyciska wysuszoną trawę do podłoża. Gdy siano złapie wilgoć, nie tylko obniża się jego jakość, ale w skrajnych przypadkach utrudnia to balotowanie. Wymaga to od rolników nie tylko dobrej organizacji pracy, ale właściwego sprzętu.

– Moje łąki są specyficzne, dlatego po skoszeniu trawa leży na szerokich pokosach przez około cztery dni, a w kolejnych dniach przetrząsam i zgrabiam – wyjaśnia Jacek Szczep z Giełczyna k. Łomży, który w 90-ha gospodarstwie hoduje 50 krów mlecznych czerwonych simentali. Rolnik może się pochwalić wydajnością ok. 5,6 tys. l mleka. Hodowca nie używa paszowozu, bo twierdzi, że gdy krowy same rozdrobnią pokarm, to problemy z trawieniem nie występują. Krowy jedzą sianokiszonkę wprost z balotu, a kiszonkę z kukurydzy prosto z silosu tuż przy wybiegu wolnostanowiskowej obory.

Jacek Szczep  Gospodarstwo o pow. 90 ha, gleby V–VI klasy, łąki i pastwiska 56 ha

– Łąki dla krów mlecznych koszę trzy razy do roku, a z trzech pokosów zbieram średnio 30 bel/ha siana lub sianokiszonki. Na położonych nad Narwią łąkach zalewowych (ok. 20 ha), które koszę tylko ...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 20:42