StoryEditor

Agritechnica 2019: czujnik chwastów i inne nowości od Trimble

Abe Hughes dyrektor generalny działu rolnictwa marki Trimble na targach Agritechnica przedstawił szereg nowości dotyczących rolnictwa precyzyjnego. Firma stawia na rozwój systemów prowadzenia  i precyzyjny oprysk.
14.11.2019., 09:11h

Marka Trimble kontynuując tradycję ekranów dotykowych o wysokiej rozdzielczości opartych na Androidzie, zaprezentowała nowy wyświetlacz do prowadzenia sprzętu po polu. Obok 10-calowego GFX-750 i 12-calowego TMX-2050 pojawił się 7-calowy GFX-350. Mimo mniejszej przekątnej ekran jest czytelny i można go używać do sterowania większością maszyn w polu.  Wyświetlacz jest zgodny zarówno z nowymi sterownikami naprowadzającymi NAV-500 jak i starszymi NAV-900, spełniając różne potrzeby w zakresie dokładności. System operacyjny Precision-IQ przyspiesza prace w terenie i ułatwia konfigurację sprzętu. To ujednolicona platforma do zarządzania aplikacjami polowymi dla wszystkich wyświetlaczy Trimble.Zaprezentowana na stoisku w Hanowerze jednostka naprowadzania NAV-500 ma niskoprofilową obudowę, zdolną do odbierania sygnałów korekcyjnych z pięciu różnych systemów GNSS. Dokładność systemu wynosi poniżej metra i może znaleźć zastosowanie w uprawy roli, siewie, opryskiwaniu i zbiorze. W połączeniu z nowym wyświetlaczem GFX-350 lub większym wyświetlaczem GFX-750, NAV-500 może zapewnić ręczne prowadzenie z korekcją przechyłów lub może automatycznie sterować układem kierowniczym za pomocą układu kierowniczego ze wspomaganiem EZ-Steer i układu kierowniczego EZ-Pilot Pro.

Firma zaprezentowała również system oprysku punktowego WeedSeeker 2. Rejestruje on teraz, gdzie chwasty są opryskiwane, co umożliwia w czasie rzeczywistym zobaczyć, gdzie znajdują się miejsca o największym zagęszczeniu chwastów. Rozwiązanie te nadaje się do montażu na belkach opryskowych o dużych szerokościach roboczych, m.in. ze względu na mniejszą masę systemu i rozszerzony zasięg pracy każdego z czujników.

Piotr Jurek

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:59