StoryEditor

Autonomiczne roboty dla rolnictwa – Agrihandler nawiązał współpracę z Naio Technologies

Autonomiczne roboty dla rolnictwa mają za zadanie rozwiązać przede wszystkim problem niedoboru pracowników w gospodarstwach rolnych, zmniejszenie wysiłku fizycznego, a także ograniczenie chemicznych środków chwastobójczych.
24.01.2023., 12:01h

W roku 2021 firma Agrihandler nawiązała współpracę z producentem maszyn z Francji Naio Technologies. Startup ten od blisko 11 lat projektuje, opracowuje, a także sprzedaje autonomiczne roboty z przeznaczeniem na rynek rolniczy.

Roboty takie za zadanie mają zmniejszyć uciążliwość fizycznej pracy, rozwiązać problem niedoboru pracowników, a także ograniczyć stosowanie chemicznych ś.o.r.


Autonomiczne roboty do plewienia i siania

Autonomiczny robot to taki, którego można pozostawić samodzielnie na polu, aby ten wykonał pracę taką jak np. plewienie czy sianie. Naio Technologies w swojej ofercie posiada cztery autonomiczne roboty:

Czytaj także: Międzynarodowe zawody polowych robotów autonomicznych

  • OZ – przeznaczony do upraw warzywniczych oraz szkółkarskich, czy ziół. Zarówno do upraw na polu, jak i tych pod osłonami.
  • DINO – z przeznaczeniem do wielkopowierzchniowych upraw warzywnych.
  • TED – przeznaczony do prac w winnicach.
  • ORIO- to najnowsze urządzenie firmy Naio. Jest niezwykle funkcjonalny i potrafi pracować nawet 10 godzin na jednym ładowaniu, czym może zastąpić pracę nawet kilkudziesięciu ludzi. Znajdzie zastosowanie nie tylko w uprawach warzywniczych czy szkółkarskich, ale także i rolniczych. Technologia, jaką w nim zastosowano, pozwala na samodzielną pracę maszyny na wyznaczonym obszarze bez nadzoru człowieka.

Agrihandler w czerwcu 2022 roku jako pierwsi w Europie otrzymali ORIO, który był udostępniany na liczne pokazy na imprezach branżowych, co zaowocowało sprzedażą robota ORIO do Lasów Państwowych. Maszyna teraz będzie pracowała w szkółce leśnej z pielnikami, siewnikami, a także z rozsiewaczem do nawozów i innymi narzędziami.

opr. Bernat Patrycja
na podst. inf. pras
fot. Naio Technologies Facebook

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:23