Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Nowe technologie>

Międzynarodowe zawody polowych robotów autonomicznych

Obrazek

Podczas Dni Pola DLG zmierzą się ze sobą na polach uprawnych międzynarodowe zespoły studenckie ze swoimi robotami autonomicznymi. Na uczestników czekają ciekawe zadania, a na oglądających możliwość przyjrzenia się nowym technologiom rolnictwa precyzyjnego.

Jan Józefowicz11 czerwca 2022, 06:00

Międzynarodowe Targi Robotów Polowych odbędą się w ramach znanej wszystkim imprezy DLG, Dni Pola, które ruszają już 14 czerwca na farmie Kirschgartshausen w Mannheim, Niemcy.

Dostęp po zalogowaniu dla każdego

Poruszanie się w zakrzywionych rzędach kukurydzy ze skrętami na uwrociach, rozpoznawanie chwastów, a także opanowanie wybranej przez siebie specjalizacji to zadania, które autonomiczne roboty muszą rozwiązać na targach DLG, a także online w symulacji na stronie www.dlg-connect.com (dostęp po zalogowaniu, wystarczy podać swój email, aby otrzymać kod dostępu). Organizatorem Międzynarodowych Targów Robotów Polowych jest Uniwersytet Hohenheim i Uniwersytet Wageningen, które koncentrują się na prezentacji pionierskich rozwiązań w dziedzinie robotyki. To już piąte spotkanie robotów na targach DLG.

Symulacje testowe dla precyzyjnego działania

– Na długo przed przekształceniem w sprzęt, autonomiczny robot przechodzi przez liczne symulacje, podczas których po drodze dostraja się algorytmy, aby w terenie działał zgodnie z założeniami – mówi prof. Hans W. Griepentrog, dyrektor Wydziału Technologii Produkcji Roślinnej Uniwersytetu Hohenheim – Zeszłoroczny konkurs odbywał się wyłącznie w symulowanym środowisku, które stworzyliśmy dla uczestników. Doszliśmy do wniosku, że tę ważną pracę symulacyjną można z powodzeniem zaprezentować zarówno jurorom, jak i widzom w Internecie i dlatego włączyliśmy ją do konkursu, który obecnie składa się z naprzemiennych pokazów na polu i w Internecie – komentuje profesor.

Środowisko symulacyjne, w którym występują rzeczywiste sytuacje rolnicze, takie jak obecność przeszkód i chwastów, zapewnia wysokiej jakości oświetlenie, cienie i tekstury, dzięki czemu jest realistyczne i przyjemne w odbiorze. Symulator robotyczny 3D "ROS/Gazebo" - wykorzystywany również w zawodach robotów kosmicznych NASA - zapewnia symulowane środowisko, w którym roboty polowe i ich algorytmy mogą konkurować.

Skomplikowana budowa dla wymagających zadań

Będące atrakcją dla widzów zmagania w stylu wolnym, które wcześniej było opcjonalne, przedstawia wizjonerskie koncepcje zastosowań polowych, takich jak zbiór plonów lub opryski punktowe, które redukują zużycie środków ochrony roślin.

 

Każdy robot wyposażony jest w kamery i czujniki lidarowe. Nie obejdzie się beż algorytmów i specjalistycznej aparatury, które zaprojektowały walczące ze sobą zespoły w taki sposób, aby sprostać wyzwaniu inteligentnego wykorzystania danych, co zmierza do podejmowania optymalnych decyzji.  Określenie w czasie rzeczywistym, co jest chwastem lub gdzie kończy się uwrocie, jest dość skomplikowane. Z kolei usuwanie chwastów wymaga precyzyjnego sterowania oprogramowaniem siłowników obsługujących narzędzia robocze. 

Pod bacznym okiem jury

Po wielu miesiącach prac rozwojowych roboty polowe będą miały okazję występować publicznie, a jury akademickie i techniczne będzie oceniać je według takich kryteriów, jak złożoność, wydajność i przydatność w rolnictwie.

Zawody Field Robot Event 2022 będą odbywały się w języku angielskim i niemieckim z udziałem zespołów uniwersyteckich z wydziałów inżynierii, wzornictwa przemysłowego i rolnictwa z Niemiec, Włoch, Holandii, Rumunii i Słowenii. Przewidziano duży obszar demonstracyjny w gospodarstwie doświadczalnym Kirschgartshausen. Jeśli nie możesz tam jechać, zobacz zmagania robotów na stronie www.dlg-connect.com w formacie bezpłatnym.

Nieco historii

Konkurs, zainicjowany w 2003 r. przez Uniwersytet Wageningen w Holandii, demonstruje pionierskie technologie robotyki i rolnictwa precyzyjnego w warunkach rzeczywistych, dając jednocześnie młodym naukowcom możliwość wymiany i rozwijania swoich pomysłów w gronie rówieśników.

Program International Field Robot Event

Wtorek, 14 czerwca

09:40 - 09:50 powitanie

Zadanie: nawigacja

10:00 - 12:00 konkurs symulacyjny

14:00 - 16:00 konkurs terenowy

16:30 - 17:00 ceremonia wręczenia nagród

Środa, 15 czerwca

Zadanie: teledetekcja i mapowanie

10:00 - 12:00 konkurs symulacyjny

14:00 - 16:00 konkurs terenowy

16:30 - 17:00 ceremonia wręczenia nagród

Czwartek, 16 czerwca

Zadanie: styl wolny

10:00 - 11:00 konkurs symulacyjny

12:00 - 13:00 konkurs terenowy

13:30 - 14:30 ceremonia wręczenia nagród

 opr. jj
fot. DLG FeldTagePicture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)