StoryEditor

Cemis – nowy terminal Claasa

Najpierw kosiarka Disco, następnie prasy Rollant i Quadrant oraz przyczepy Cargos – to plan stopniowego wprowadzenia do oferty maszyn rolniczych Claas nowego uniwersalnego terminalu sterującego Cemis 700 dla aplikacji ISOBUS.
19.07.2020., 10:07h

Stopniowe zastępowanie w maszynach producenta dotychczasowych terminali obsługowych Operator i Communicator II nowym Cemis 700 ma ruszyć jeszcze latem.

Już na pierwszy rzut oka nowy terminal odbiega od poprzedników. Oprócz ergonomicznego wykonania w czarnej kolorystyce, gładkich oraz łatwych do czyszczenia powierzchni, nowy terminal wyróżnia certyfikacja ISOBUS wydawana przez Fundację Elektroniki Przemysłu Rolniczego (AEF), podobnie jak w przypadku Communicator II. Terminal obsługuje się za pomocą 10 podświetlanych przycisków oraz pokrętła. Nie mogło tu także zabraknąć dotykowego wyświetlacza w 7-calowym ekranie i z automatyczną zmianą trybu dzień/noc. Wejście kamery umożliwia wyświetlanie w czasie rzeczywistym widoku nawet z dwóch urządzeń, które może być zmieniane za pomocą naciśnięcia guzika lub w sposób automatyczny. To daje operatorowi wgląd do podstawowych funkcji na dodanym/sparowanym urządzeniu i obraz obszaru za maszyną.

Oprócz języka oraz jasności ekranu menu system pozwala operatorowi na indywidualne dostosowanie poziomu głośności pochodzącego ze zintegrowanego głośnika (funkcja dotyczy dźwięku informacji oraz ostrzeżeń). Spełniony jest również warunek klasy szczelności IP 65.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 16:53