StoryEditor

Konkurs "Obora na medal" - zwycięzcy odebrali nagrody na Agro Show 2022

Ponad miesiąc temu poznaliśmy zwycięzców konkursu: "Obora na medal". Podczas targów Agro Show 2022 w Bednarach k. Poznania na stoisku top agrar Polska odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie zorganizowanym przez naszą redakcję.

Punktualnie o 14:00 drugiego dnia wystawy w Bednarach na naszym stoisku rozpoczęła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom konkursu w trzech kategoriach. Na stoiskowej scenie najpierw pojawili się organizatorzy: Karol Bujoczek - redaktor naczelny top agrar Polska i Marcin Jajor - redaktor programu specjalnego top bydło i członek Komisji Konkursowej.  Obaj opowiedzieli zgromadzonej na naszym stoisku publiczności o zasadach i przebiegu tego konkursu, zorganizowanego ze wsparciem partnera głównego - firmy Pöttinger Polska oraz partnerów - firm: GEA i Calf - Tel. Ich przedstawiciele także pojawili się na naszej scenie. Hodowcom gratulowali: Edyta Tyrakowska (Pöttinger Polska), Monika Bertling (GEA) oraz Tomasz Kaźmierczak i Tomasz Palak (Calf-Tel).


Konkurs „Obora na medal” ogłosiliśmy na początku tego roku. Wpłynęło do nas kilkadziesiąt zgłoszeń od rolników - producentów mleka, którzy w ostatnim czasie zainwestowali w nowoczesne obory. Po wstępnej weryfikacji zgłoszonych obór podzieliliśmy je na 3 kategorie: do 70 krów, od 70 do 100 krów i powyżej 100 krów (zgodnie z deklaracją hodowców). Kolejnym etapem były obrady jury, w ramach których wyłoniono 10 obór (o czym możecie przeczytać w lipcowym dodatku specjalnym top bydło).

W kolejnym etapie odwiedziliśmy finalistów w oborach. Członkowie jury odwiedzili łącznie 6 województw i przejechali grubo ponad 2 tys. km. Podczas wizyt komisja brała pod uwagę nie tylko samą konstrukcję czy zastosowane materiały, ale też rozwiązania w zakresie m.in.:

 • wentylacji,
 • systemu doju,
 • legowisk,
 • żywienia,
 • usuwania nieczystości,
 • przepędów,
 • części socjalnej obory,
 • poziomu dobrostanu,
 • zasięgu przedsięwzięcia,
 • rozwiązań prośrodowiskowych,
 • progresu gospodarstwa,
 • jak również autorskich pomysłów oraz relacji między funkcjonalnością, czasem obsługi zwierząt a kosztami budowy obór.

Laureaci naszego konkursu

Po zakończeniu wizyt terenowych komisja wyłoniła 3 obory, które zwyciężyły w swoich kategoriach. Poniżej lista laureatów konkursu „Obora na medal” oaz zdjęcia z odbioru nagród podczas wystawy Agro Show 2022 w Bednarach.

Kategoria do 70 krówMonika Przychodzka z Plebanki (woj. kujawsko-pomorskie)

Kategoria do 70 krów: Monika Przychodzka z Plebanki (woj. kujawsko-pomorskie)

Nagroda: 15 tysięcy złotych. Komisja sędziowska doceniała autorskie podejście do samej konstrukcji obory w postaci hali namiotowej. Hodowcy wykazali się dużą determinacją, by relatywnie niskim kosztem (ok. 1,8 mln zł) wybudować funkcjonalny i naszpikowany technologią obiekt, który stawia na dobrostan krów.

Kategoria od 70 do 100 krów: Maciej Gołębiewski z Głęboczka (woj. podlaskie)

Kategoria od 70 do 100 krów: Maciej Gołębiewski z Głęboczka (woj. podlaskie)

Nagroda: czochradło dla krów. Komisja sędziowska zwróciła uwagę na ciekawe rozwiązania w zakresie ruchu kierowanego bydłem, w systemie najpierw dój, potem stół paszowy. Warte podkreślenia jest też kreatywne gospodarowanie zasobami obiektu, którego część stanowi zadaszenie dla maszyn. To wszystko przy przystępnych kosztach budowy (ok. 2,4 mln zł).

Kategoria powyżej 100 krów: Agnieszka i Paweł Nowiccy z miejscowości Węgry (woj. wielkopolskie)

Kategoria powyżej 100 krów: Agnieszka i Paweł Nowiccy z miejscowości Węgry (woj. wielkopolskie)

Nagroda: budki dla cieląt. Komisja sędziowska doceniła oborę za rozwiązania prośrodowiskowe, w tym głównie pompę ciepła, która pobiera ciepło z gnojowicy poprzez węże w dnie zbiornika. Do tego dochodzi pełna automatyzacja i bardzo rozbudowana część socjalna przy relatywnie niskich kosztach całkowitych (ok. 3 mln zł).

Wyjątkowi ludzie i obory!

Wszystkie nagrodzone obory były w oczach komisji wyjątkowe na swój sposób i każda z nich wnosi coś nowego i autorskiego do dzisiejszych standardów budowy obór. Gratulujemy!

Jednocześnie, redakcja top agrar Polska pragnie podziękować wszystkim uczestnikom konkursu! Wasza odwaga, kreatywność, wszechstronne podejście, zastosowane rozwiązania i pomysłowość mogą być inspiracją dla wielu hodowców, którzy dopiero stoją przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest zmiana systemu utrzymania krów mlecznych z uwięziowego na wolnostanowiskowy.Zwycięzcy konkursu "Obora na medal" razem z przedstawicielami partnerów i organizatorów konkursu.

Zobacz nietypową konstrukcję z nowoczesnymi technologiami: to obora, która wygrała w kategorii do 70 krów!

Pełna automatyzacja, dobrostan i inne zalety obory na medal u rolnika z Podlasia

Obory kolejnych laureatów przedstawimy szczegółowo w następnych wydaniach dodatku specjalnego top bydło i na topagrar.pl

partnerzy konkursu obora na medal

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 19:27